16.2 C
27-iul.-2024

Rugby | RC Bârlad încheie turul pe locul 3

VICTORIE… RC Bârlad a încheiat turul cu o victorie, 36-20 pe terenul celor de la Bucovina Suceava. Bârlădenii termină turul pe locul 3, dar la 11 puncte de ocupanta locului secund

SUCCES… Rugby Club Bârlad s-a impus cu 36-20 pe terenul celor de la Bucovina Suceava, în etapa a 9-a a Diviziei Naționale de Seniori, și încheie turul pe locul trei în clasament, cu 25 de puncte.

RC Bârlad și-a revenit după eșecul cu RC Gura Humorului (31-45). Trupa pregătită de Cătălin Postolachi a jucat mult mai bine și a profitat din plin de ocaziile avute. A câștigat cu 36-20 la Suceava, punctând prin 6 eseuri și trei transformări, în vreme ce punctele gazdelor au venit în urma a 3 eseuri, o transformare și o lovitură de pedeapsă. Astfel, Bârladul obține cea de-a cincea victorie stagională și se menține pe locul trei în clasamentul celui de-al doilea eșalon rugbistic al țării, cu 25 de puncte. Pe primele două poziții se află CS Politehnica Iași, cu 37 de puncte, și CSM Constanța, cu 36 de puncte. La polul opus, CSU Alba Iulia (4 puncte) și Sportul Studențesc București (0 puncte) se află pe ultimele două locuri. Returul Diviziei Naționale de Seniori va debuta pe 21 septembrie, bârlădenii urmând să înfrunte, în deplasare, pe Sportul Studențesc. În sezonul trecut al Ligii Naționale, Bârladul a încheiat campionatul pe locul 8. În acest an, în România sunt două ligi, Liga de Rugby și Divizia Națională de Seniori.