9.4 C
27-apr.-2024

S-au trezit prea târziu!

Liga 3

SUCCES… Husana Husi îsi continuã forma bunã din ultima perioadã. Trupa pregãtitã de Florin Croitoru a câstigat duelul cu Ceahlãul Piatra-Neamt, scor 3-1, dar sansele de calificare la barajul de promovare în Liga 2 rãmân mici. Golurile Husanei au fost reusite de George Dãnãilã, Jose Cozma si Sergiu Gârdea.

Fotbalistii huseni au început excelent partida cu Ceahlãul Piatra-Neamt si a deschis scorul prin George Dãnãilã (min. 26), dupã o eroare în defensiva nemteanã. În minutul 29, oaspetii rãmân în zece jucãtori, dupã ce atacantul Mateiciuc a vãzut cartonasul rosu. Husenii nu profitã de superioritatea numericã, iar cei care înscriu sunt oaspetii, în repriza secundã, prin Agafitei (min. 61). Cu 15 minute înainte de final, Ceahlãul rãmâne în 9 jucãtori, Cristi Barb fiind eliminat pentru proteste. Cu doi oameni în plus, Husana a atacat în valuri, iar Jose Cozma (82) si Sergiu Gârdea (85), gol superb de la 30 de metri, au dus scorul la 3-1. Husana egaleazã Ceahlãul la puncte, dar rãmâne pe locul cinci în clasament. Victoria de ieri a lãsat un gust amar, deoarece alta era situatia dacã nu s-ar fi pierdut puncte importante în meciurile cu Vaslui si Pascani. “O victorie frumoasã, muncitã si mare pentru noi ca echipã. Am întâlnit cea mai bunã echipã din campionat. Ne-a ajutat si faptul cã nu au experientã si au luat cele douã cartonase rosii din cauza unor greseli ale lor. Ãsta este jocul. Noi am speculat momentele în care ei au rãmas în inferioritate si am reusit sã câstigãm. Mergem la Rãdãuti cu gândul de a obtine o nouã victorie.”, a declarat Florin Croitoru. Pentru Husana au jucat: Turitã – Agrigoroaei, Dumitru, Rotaru, Deleanu, Gârdea, Ciobanu, Tenu, Izmanã, Dãnãilã si Chiriac.

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Foresta Suceava     16      10      3        3        27-8             33

2        Bucovina Rãdãuti16         10      3        3        32-15            33

3        Stiinta Miroslava    16      9        2        5        36-18            29

4        Ceahlãul                16      9        1        6        23-16            28

5        Husana Husi          16      9        1        6        23-17            28

6        Somuz Fãlticeni     16      7        3        6        22-19            24

7        Sporting Vaslui      16      6        2        8        18-21            20

8        Dante Botosani      16      6        2        8        23-27            20

9        Bradu Borca 16      2        3        11      11-34            9

10      CSM Pascani 16      1        2        13      6-46             5