În SUA a izbucnit un scandal după tentativa de asasinare a lui Donald Trump. Doi senatori americani au cerut deja o anchetă pentru a afla cum a reușit un lunetist să ajungă pe o clădire din apropierea locului unde se desfășura mitingul. Și FBI a recunoscut că e „surprinzător” faptul ca nimeni nu a reușit să-l oprească pe atacator înainte ca acesta să tragă asupra lui Trump.
Doi senatori republicani din Comisia de securitate internă a Senatului au cerut o anchetă și o audiere cu privire la tentativa de asasinare a lui Trump. Senatorul republican Josh Hawley din Missouri a scris pe X că această comisie „trebuie să investigheze această tentativă de asasinat și să ajungă afle cum a fost posibil acest lucru”, potrivit CNN. Colegul său Rick Scott a cerut comisiei din Senat să organizeze o audiere cu privire la atacul armat înainte de 1 august, spunând că este „absolut de neiertat faptul că potențial asasin a avut o linie directă de tragere asupra fostului președinte și principalului candidat la președinția Statelor Unite.”
Citește mai mult la: https://www.digi24.ro/stiri/externe/scandal-in-sua-cum-a-reusit-un-lunetist-de-20-de-ani-sa-traga-asupra-lui-trump-fbi-e-surprinzator-ca-nu-l-a-vazut-nimeni-2860635