14.5 C
28-apr.-2024

Scoala “Mihai Eminescu” Vaslui, locul 5 la Cupa Tymbark Junior

Demaratã în octombrie 2016, cu un record de peste 122.000 de elevi la start, bãieti si fete, cu vârsta cuprinsã între 6 si 12 ani, Cupa Tymbark Junior si-a desemnat  campioanele. Cupa Tymbark Junior s-a desfãsurat la nivel national si a fost organizatã de Federatia Românã de Fotbal în parteneriat cu Ministerul Educatiei Nationale si Cercetãrii Stiintifice. În competitia elevilor sub 10 ani, Scoala “Mihai Eminescu” Vaslui, reprezentanta regiunii Moldova, a terminat pe locul cinci. Vasluienii au avut ghinionul sã întâlneascã în lupta pentru podium Scoala “Liviu Rebreanu” din Târgu Mures, câstigãtoarea competitiei. Au pierdut cu 2-3, dupã un meci dramatic în care au condus pânã în ultimul minut. Echipele cîstigãtoare la turneul final al Cupei Tymbark Junior de la Timisoara sunt:

Fete U10: Scoala Generalã nr. 40 – Bucuresti
Bãieti U10: Scoala „Liviu Rebreanu” – Tg. Mures
Fete U12: Scoala Generalã nr. 40 – Bucuresti
Bãieti U12: Liceul Teoretic “Eugen Pora” – Cluj-Napoca

Toti finalistii competitiei au fost premiati de ambasadorii Cupei Tymbark Junior, fostii internationali Miodrag Belodedici si Jean Vlãdoiu dar si de presedintele Federatiei Române de Fotbal, Rãzvan Burleanu. “A fost o participare de succes pentru noi, chiar dacã nu am prins podiumul. Multumim conducerii scolii, doamnei director, Cocuz Doina si Asociatiei Hyperion