14 C
15-mai-2024

Școala “Mihail Sadoveanu” Vaslui, pe primul loc la faza județeană a ONSȘ la handbal – fete

CALIFICARE… Școala Gimnazială “Mihail Sadoveanu” Vaslui merge la turneul regional al Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar (ONSȘ) la handbal – fete, după ce a câștigat etapa județeană cu victorii pe linie.

La etapa județeană, desfășurată la finele săptămânii trecute, fetele antrenate de Cristi Enache și Simona Ilieș au învins Școala “George Tutoveanu” Bârlad (13-5), Școala “Mihai David” Negrești (11-4) și Școala Gimnazială Stănilești (9-2), în faza grupelor. În finala competiției, Școala “Mihail Sadoveanu” Vaslui s-a duelat cu învingătoarea din cealaltă grupă, Școala Gimnazială “Alexandra Nechita” Vaslui, echipă pe care a învins-o cu 18-13. Podiumul a fost completat de Școala Gimnazială Albești, după ce a trecut în finala mică de Școala “Mihai David” Negrești. Faza regională a ONSȘ va avea loc la Suceava.