10 C
26-apr.-2024

Scoruri astronomice în Liga 5

Fotbalul mic

SPECTACOL… A plouat cu goluri peste etapa de la finalul sãptãmânii trecute din play-off-ul si play-out-ul Ligii 5. La Vaslui, CSM a umilit-o pe Viitorul Rebricea, scor 14-2, Sporting Banca a fãcut scor cu Ivacec Vaslui, 8-0, iar Gloria Mânjesti a trecut fãrã emotii de Viitorul Perieni, 7-2.

Fost jucãtor în Liga 3, la Sporting Juniorul Vaslui, atacantul Robert Rusu a marcat de sapte ori în poarta Viitorului, luând o optiune serioasã pentru titlul de golgheter al Ligii 5. Cu douã etape înainte de finalul play-off-ului, CSM Vaslui (51 de puncte) si Sporting Banca (46 de puncte) sunt deja promovate în Liga 4, în timp ce Gloria Mânjesti (34 pct.), Ivacec Vaslui (29 pct.) si Viitorul Rebricea (26 pct.) luptã pentru cele douã locuri care duc la barajul de mentinere/promovare în Liga 4. În runda urmãtoare, sâmbãtã, 28 mai, Viitorul Rebricea înfruntã Ivacec Vaslui, iar Gloria Mânjesti primeste vizita celor de la Sporting Banca. În play-out, performera etapei a fost FC Focseasca, echipã care a fost condusã cu 4-2 la pauzã de Avântul Bãcani, dar a întors rezultatul dupã pauzã, când a marcat trei goluri consecutive. Într-un alt joc, Recolta Berezeni a învins la FC Ghergheleu, scor 2-1, si urcã pe locul trei în clasamentul play-out-ului. Pânã la finalul play-out-ului mai sunt de disputat patru etape, urmãtoarea urmând sã aibã loc sâmbãtã, 28 mai.