10.5 C

Selectionata AJF Vaslui, prima victorie în Cupa Regiunilor

AJF Harghita – AJF Vaslui 0-3

LA PAS… Selectionata AJF Vaslui a obtinut primul succes în actuala editie a Cupei Regiunilor la fotbal, ieri, la Gheorghieni, împotriva selectionatei AJF Harghita. Echipa antrenatã de Adi Racovitã si Florin Roiu s-a impus cu 3-0, gratie golurilor reusite de Ionut Jitaru, Stefan Mogîldea si Stefan Bojoagã.

Vasluienii au început meciul în fortã, iar Ionut Jitaru a deschis scorul în minutul 5, din loviturã liberã, pentru ca mijlocasul Stefan Mogîldea sã ducã scorul la 2-0, în minutul 9, dupã o actiune colectivã. Când harghitenii se strãduiau sã revinã în meci, au mai primit un gol, atacantul Gârceniului, Stefan Bojoagã, marcând pentru 3-0. În partea secundã, partida a fost mai echilibratã, dar fotbalistii vasluieni au gestionat bine lucrurile, iar meciul s-a încheiat cu o victorie clarã, 3-0, care le dã sperante pentru calificarea în finala fazei nationale. Selectionata AJF Vaslui: Bogdan Iacob – Daniel Iliutã, Ionut Lascãr, Rares Stan, Andrei Negrescu, Stefan Mihãilã, Sorin Constandache, Ionut Jitaru, Stefan Mogîldea, Ciprian Petrut – Stefan Bojoagã. Au mai jucat: Ionut Pintilie, Vlãdut Dudãu, Mihai Armeanu, Vlad Sârbu si Bogdan Ignat. Antrenor: Adi Racovitã. Cu trei puncte din douã meciuri vasluienii ocupã locul doi în clasamentul Grupei B, la trei puncte în spatele selectionatei AJF Brasov. Urmãtoarea aparitie în Cupa Regiunilor va fi în primavara lui 2022, în deplasare, cu AJF Brasov.