20.1 C

Si-au confirmat statutul

Nici un turneu fãrã podium pentru HC Vaslui

REZULTATE…Echipa de handbal HC Vaslui s-a clasat pe locul secund la al doilea turneu de pregãtire din presezon. Jucãtorii antrenati de Leonard Bibirig au încheiat “Memorialul Mihai Mironiuc”, competitie desfãsuratã la Suceava în perioada 7-9 august, cu douã victorii si o înfrângere, la fel ca si ocupanta primului loc, Dinamo Bucuresti. Departajarea a fost fãcutã de golaveraj, unde dinamovistii au punctat mai mult.

Dupã ce a pierdut prima confruntare, în compania echipei gazdã, CS U Suceava (scor 30-29) , vasluienii au reusit sã se impunã în celãlalte douã partide, 28-25 în fata Cãlãrasiului si 29-28 în jocul cu Dinamo Bucuresti. Întãritã puternic în pauza competitionalã cu mai multi internationali, echipa din capitalã a pus serioase probleme mai ales în prima parte a meciului, reusind sã intre în avataj la vestiare, scor 15-14. În a doua reprizã, handbalistii antrenati de Leonard Bibirig au dat dovadã de mai multã concentrare si cu ajutorul portarului Bogdan Pralea, aflat din nou într-o zi de gratie, au întors rezultatul, impunându-se la final cu scorul de 29-28. În urma acestui rezultat, HC Vaslui a terminat competitia cu patru puncte câstigate, la egalitate cu Dinamo Bucuresti, dar cu un golaveraj mai slab, ceea ce i-a adus locul secund. În urma evolutiilor avute, Bogdan Pralea a câstigat titlul de cel mai bun portar al “Memorialului Mihai Mironiuc”. Urmãtorul turneu de pregãtire al vasluienilor va avea loc în localitate, în perioada 14-16 august. Turneul de Handbal “Cupa Municipiului Vaslui” se anuntã a fi cea mai puternicã competitie amicalã din tarã, dupã ce la startul sãu si-au anuntat prezenta formatiile Olimpus 85 Chisinãu, Steaua Bucuresti, Dinamo Bucuresti, Stiinta Bacãu, CSM Cãlãrasi, HCM Minaur Baia Mare, HC Vaslui si CSU Suceava.