13.9 C
20-apr.-2024

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală la Australian Open

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis Australian Open, după ce a învins-o pe jucătoarea poloneză Iga Swiatek în optimi, în trei seturi: 3-6, 6-1, 6-4.

Update 12:05. Simona Halep (locul 2 în clasamentul WTA) a câştigat meciul şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Australian Open, unde o va întâlni pe Serena Williams (locul 12 WTA).

Simona Halep și Serena Williams s-au mai întâlnit de 12 ori până acum. Bilanțul este favorabil jucătoarei din SUA, care a câștigat nouă dintre aceste dueluri. În schimb, Halep a câştigat net ultimul meci direct cu Serena, chiar în finala de la Wimbledon 2019, scor 6-2, 6-2.

Update 12:02. Swiatek îşi câştigă fără emoţii serviciul. 5-4 pentru Halep, care urmează să servească pentru meci.

Update 11:59. Halep conduce cu 5-3 în setul decisiv, Swiatek urmează la serviciu.

Update 11:55. 4-3 pentru Halep.

Update 11:50. Simona Halep se distanţează la 4-2.

Update 11:47. Re-break reuşit de Simona la zero. 3-2.

Update 11:44. Break reuşit de Swiatek. Jucătoarea din Polonia aduce scorul la 2-2 în setul decisiv şi urmează la serviciu.

Update 11:40. Swiatek câştigă cu greu pe propriul serviciu. 2-1 pentru Halep în setul 3.

Update 11:33. 2-0 pentru Halep în setul doi.

Update 11:27. Halep câştigă un break chiar în debutul setului decisiv. 1-0, Simona urmează la serviciu.

Update 11:20. 6-1 Simona Halep. Set câştigat fără emoţii de jucătoarea română. Urmează setul decisiv.

Update 11:16. 5-1 pentru Halep. Jucătoarea română a reuşit în acest game, unul dintre cele mai frumoase puncte ale meciului, după o revenire la fileu.

Update 11:12. Halep câştigă fără probleme pe propriul serviciu şi reface diferenţa de trei puncte, în setul doi: 4-1

Update 11:10. 3-1 pentru Halep, în setul doi

Update 11:06. Simona Halep se desprinde la 3-0 în setul secund.

Update 11:04. Break Simona Halep, care are 2-0 în setul doi şi urmează la serviciu.

Update 10:58. Game alb, câştigat de Halep, care conduce cu 1-0 în debutul setului doi.

Update 10:56. A început al doilea set, cu Halep la serviciu.

Update 10:53. Swiatek câştigă primul set cu 6-3, după 38 de minute de joc.

Update 10:49. Break reuşit de Swiatek pe serviciul lui Halep. Swiatek se distanţează la 5-3.

Update 10: 46. Swiatek câştigă cu greu pe propriul serviciu, după ce Halep a avut două mingi de break. Scorul este de 4-3 pentru Swiatek, Halep urmează la serviciu. …https://www.digi24.ro/stiri/sport/simona-halep-s-a-calificat-in-sferturile-de-finala-la-australian-open-2-1451542