15.6 C
21-mai-2024

Sorana Țuțu, locul 19 la Campionatul European de Tineret

ATLETISM… La finalul săptămânii trecute, la Espoo, Finlanda, s-a desfășurat Campionatul European de atletism pentru Tineret (U23). Singura reprezentantă a județului nostru, bârlădeanca Sorana Țuțu (20 de ani) s-a clasat pe locul 19 în proba de 20 kilometri marș, cu un timp destul de bun, 1.47:46.

Bârlădeanca Sorana Țuțu, legitimată la Clubul Sportiv Universitar (CSU) Reșița, se pregătește în continuare sub îndrumarea antrenorului bârlădean, Lucian Bolgar. La Europenele de Tineret (U23) din Finlanda, Sorana a terminat pe locul 19 în proba de 20 kilometri marș, într-o competiție în care a alergat împotriva celor mai bune mărșăluitoare din Franța, Italia, Cehia, Spania, Ungaria, Finlanda, Portugalia, Grecia, Turcia și Slovacia. Proba de 20 km marș a fost câștigată de franțuzoaica Pauline Stey. În luna martie a acestui an, Sorana Țuțu și-a depășit recordul personal în proba de 20 km marș, obținând un timp de 1.43.52.