8 C
27-apr.-2024

Sporting Juniorul Vaslui, trei înfrângeri consecutive în Liga 3

Bucovina Rãdãuti – Sporting Vaslui 2-0 (0-0)

MODESTI… Sporting Juniorul Vaslui a pierdut meciul din deplasare cu Bucovina Rãdãuti, scor 0-2 (0-0), din etapa a X-a a Ligii 3, prima a returului. Nou-promovatã în Liga 3, echipa antrenatã de Cornel Cracea a reusit sã facã fatã jocului doar 60 de minute, perioadã în care si-a creat si douã ocazii mari de gol.

Constienti cã un punct e mai bun decât nimic, fotbalistii vasluieni au preferat un joc de asteptare si au încercat sã surprindã pe contraatac. Planul tactic a fost foarte aproape sã dea roade, dar atacantii vasluieni au irosit douã ocazii importante. Rãdãutenii au condus ostilitãtile în prima reprizã, au avut o posesie superioarã, însã n-au reusit sã-l învingã pe Ailenei. Presiunea gazdelor s-a accentuat în repriza secundã, iar golul a venit repede, în minutul 58. Cinci minute mai târziu, Vasluiul a rãmas în 10 jucãtori, dupã ce Onut a primit douã cartonase galbene în decurs de cinci minute. Gazdele au controlat jocul si si-au mãrit avansul, 2-0 în minutul 69, prin acelasi Robert Ciobanu. În urma acestui rezultat, Vasluiul rãmâne pe locul 7 cu 9 puncte, iar miercuri, 18 noiembrie, va juca, la Piatra-Neamt, restanta cu Ceahlãul, contând pentru etapa a IX-a a Ligii 3.