21 C

Sporting si Husana, noi victorii în amicale

Liga 3

VERIFICÃRI… Sporting Juniorul Vaslui si Husana Husi, cele douã reprezentante ale judetului în Liga 3, au jucat, la finele sãptãmânii trecute, noi meciuri amicale. Sporting Juniorul Vaslui a învins, la Iasi, pe Stiinta Miroslava (2-1), iar Husana Husi a trecut cu 4-0 de CSM Vaslui.

Seria meciurilor amicale pentru Sporting Vaslui si Husana Husi a continuat si la sfârsitul sãptãmânii trecute. Sâmbãtã, la Iasi, pe stadionul „Tineretului”, Sporting Juniorul Vaslui a dat piept cu liderul Seriei 1 a Ligii 3, Stiinta Miroslava. Iesenii au condus cu 1-0 la pauzã, dar „galben-verzii” au întors scorul si s-au impus cu 2-1. Pentru echipa vasluianã au marcat Florin Burghele si Mihai Andrei. În 2021, Vasluiul s-a mai duelat cu CSM Bacãu (8-1), Sporting Liesti (1-1 si 3-2), Foresta Suceava (1-1) si cu Otelul Galati (1-3). Într-un alt joc, Husana Husi a câstigat amicalul cu CSM Vaslui (Liga 4 Vaslui). Fotbalistii pregãtiti de Florin Croitoru s-au impus cu 4-0, la capãtul unui meci care s-a desfãsurat pe parcursul a trei reprize de câte 35 de minute. De remarcat cã dupã primele douã reprize (70 de minute), Husana conducea doar cu 1-0. În cea de-a treia reprizã, antrenorul vasluienilor, Ionut Chiochiu, a trimis juniorii în teren, iar husenii au mai înscris de trei ori. În ultimul amical din aceastã iarnã, Husana va înfrunta Otelul Galati.