5.7 C

Sporting Vaslui a câstigat amicalul cu Liesti

Sporting Liesti – Sporting Juniorul Vaslui 2-3 (1-3)

ÎNVINGÃTORI… Bilantul Vasluiului din amicale a fost întregit cu o nouã victorie, în fata celor de la Sporting Liesti, scor 3-2. Golurile echipei antrenate de Adi Racovitã au fost marcate de Florin Burghele (2) si Mihai Andrei.

Disputa de pe stadionul „Comunal” din Liesti a fost un bun prilej de verificare pentru antrenorul Adi Racovitã pentru a vedea la lucru toti jucãtorii pe care îi are în lot. Elevii sãi au început bine meciul si au deschis scorul dupã 7 minute, prin atacantul Florin Burghele. Liestenii au restabilit egalitatea prin Mihu, în minutul 21, dar scorul pauzei avea sã fie 3-1. Mihai Andrei a marcat pentru 2-1 (min. 38), iar Burghele a fãcut „dubla” cu douã minute înainte de finalul primei reprize. În partea secundã, partida a fost ceva mai echilibratã, singurul gol fiind înscris de gazde, prin Chiriac, din loviturã de la 11 metri. Pânã acum, Sporting Juniorul Vaslui a disputat trei partide de verificare, 8-1 cu CSM Bacãu, 1-1 si 3-2 cu Sporting Liesti. Ambele adversare evolueazã în Seria a 2-a a Ligii 3. În urmãtorul test, vasluienii joacã, la Roman, miercuri, 17 februarie, împotriva colegei de serie, Foresta Suceava. Returul Ligii 3 va debuta pe 13 martie, Vasluiul urmând sã întâlneascã, acasã, pe Somuz Fãlticeni.