17.4 C
28-mart.-2024

Sporting Vaslui a obtinut primul succes al sezonului

Stiinta Miroslava – Sporting Vaslui 0-1

VICTORIE… Sporting Juniorul Vaslui a câstigat sâmbãtã, în deplasare, în fata celor de la Stiinta Miroslava, cu scorul de 1-0, prin golul marcat de mijlocasul Vali Hagiu, în minutul 10. În urma acestei victorii, Vasluiul s-a apropiat la trei puncte de locurile de play-off.

Fotbalistii vasluieni au început în fortã întâlnirea cu Stiinta Miroslava, formatie în fata cãreia pierduse categoric ultimele douã meciuri oficiale (0-6 si 1-4), deschizând scorul dupã 10 minute, prin Vali Hagiu. Antrenorul Costinel Botez a fost suspendat si a stat în tribunã, echipa fiind condusã de pe margine de Cornel Cracea si Costel Solomon. Vasluienii nu au scãpat însã de emotii, iesenii ratând o loviturã de la 11 metri. Sporting îsi putea securiza victoria, dar June, Cracea si compania au ratat câteva ocazii importante. Finalul de meci a fost gestionat foarte bine, iar Vasluiul obtine prima victorie din aceastã stagiune. În urma acestui succes, Sporting acumuleazã 4 puncte si urcã pe locul 5, la doar trei puncte de primul loc. Sporting Vaslui a început în formula: Alexandru Dohotariu – Ovidiu Costache, Cristian Sonea, Gelu Grigoras, Stefan Stefanovici, Vlad Mocanu, Octavian Cracea, Aurel June, Vali Hagiu, Iustin Oblesniuc si Leonid Gherase. În runda urmãtoare, sâmbãtã, 18 septembrie, Vasluiul va întâlni, acasã, pe Foresta Suceava.

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Ceahlãul                3        2        1        0        6-0               7

2        Somuz Fãlticeni     3        2        1        0        5-3               7

3        Bucovina Rãdãuti3 2        1        0        4-2               7

4        Dante Botosani      3        2        1        0        3-1               7

5        Sporting Vaslui      3        1        1        1        3-3               4

6        Foresta Suceava     2        1        0        1        2-2               3

7        CSM Bacãu   3        0        1        2        2-4               1

8        Stiinta Miroslava    3        0        1        2        0-2               1

9        Husana Husi          2        0        1        1        1-5               1

10      CSM Pascani 3        0        0        3        2-6               0