8.5 C

Sporting Vaslui a pierdut în fata liderului

Sporting Vaslui – Foresta Suceava 0-1

LA LIMITÃ… Sporting Juniorul Vaslui a pierdut jocul pe care l-a sustinut sâmbãtã dupã-amiazã pe teren propriu în fata liderului Ligii 3, Foresta Suceava, scor 0-1. „Galben-verzii” rãmân pe locul sapte, cu 20 de puncte, iar în urmãtoarea rundã se deplaseazã la Uricani, pentru duelul cu Stiinta Miroslava.

Foresta a deschis scorul repede din penalty, în minutul 14, dupã un fault comis de Baciu. În primul act, sucevenii au avut cele mai mari ocazii, dar de fiecare datã Dohotariu a intervenit providential. Din pãcate, „galben-verzii” nu au ajuns de prea multe ori la poarta adversã, singurul sut mai periculos fiind înregistrat în finalul primei reprize, dar scorul a rãmas 1-0 pentru Foresta. Dupã revenirea de la vestiare, tot sucevenii au fost mai periculosi, trimitând mingea în transveralã. Reactia Vasluiului a venit imediat, iar Robert Rusu a trimis cu capul la coltul scurt, dar portarul advers a respins inextremis. Pe final, Sporting a fortat egalarea, dar nu a reusit sã îsi creeze prea multe ocazii de gol. S-a terminat 0-1, iar Sporting Vaslui rãmâne pe locul sapte, cu 20 de puncte. Sporting Vaslui: Dohotariu – Baciu, Grigoras, Chiorean, Stefanovici – Oblesniuc, Codreanu, Hagiu, M. Andrei – Cracea, Rusu. În runda urmãtoare, Sporting Juniorul Vaslui va juca, în deplasare, împotriva celor de la Stiinta Miroslava.