15.6 C

Sporting Vaslui a pierdut prima poziție în Liga 5

EȘEC… Sporting Juniorul Vaslui, un nou rezultat dezamăgitor, scor 1-2, la Ghergheleu, după ce a condus cu 1-0 la pauză. După această înfrângere, “galben-verzii” pierd prima poziție în clasament în favoarea celor de la CSO Negrești.

La finalul săptămânii trecute, pe terenurile din județ s-au desfășurat meciurile din etapa a 2-a a play-off-ului și cele din prima rundă a play-out-ului Ligii 5. În play-off, Sporting Vaslui a suferit cel de-al doilea eșec consecutiv, 1-2 pe terenul celor de la FC Ghergheleu. Vasluienii au condus cu 1-0 la pauză, dar gazdele au întors scorul datorită golurilor marcate de Mihăeș și Stoleru. La Drânceni, CSO Negrești s-a impus fără probleme, scor 6-2, după ce la pauză au condus cu 3-0. Pentru negreșteni au punctat Andrei Trifan (2), Ionuț Munteanu, Cătălin Mariciuc, Alexandru Bârnoveanu și Narcis Morariu. Într-un alt joc, Viitorul Rebricea a remizat, acasă, cu Recolta Berezeni, scor 1-1. În clasament, CSO Negrești se află pe primul loc, cu 32 de puncte, urmată de Sporting Vaslui (30), FC Ghergheleu (28) și Speranța Drânceni (28). În play-out, cea mai mare diferență de scor s-a înregistrat în duelul dintre Avântul Băcani și Vulturul Bălteni, scor 6-0.