7.4 C

Sporting Vaslui, doar egal cu Somuz Fãlticeni

sursã foto: sportactual.ro

Sporting Vaslui – Somuz Fãlticeni  0-0

ECHITABIL… Sporting Juniorul Vaslui nu a reusit decât un rezultat de egalitate, 0-0, cu Somuz Fãlticeni, în prima etapã din 2021. Trupa pregãtitã de Adi Racovitã putea da lovitura la ultima fazã a meciului, dar Sonea a trimis, cu capul, în bara portii adverse. Sporting si Somuz s-au anihilat reciproc si au preferat sã nu riste prea mult, astfel cã rezultatul este unul cât se poate de echitabil.

Prima reprizã a fost una destul de echilibratã, cu putine ocazii la cele douã porti. Cele douã formatii si-au împãrtit perioadele de dominare, dar fãrã a-si crea ocazii mari de a înscrie. În repriza secundã lucrurile nu s-au schimbat prea mult. Sporting Juniorul Vaslui a fost echipa cu o posesie mai bunã, dar Fãlticeniul s-a apãrat exact. Fotbalistii vasluieni au avut câteva situatii bune, dar fie inexactitatea acestora, fie bara portii au tinut tabela intactã. Nici fãlticenenii nu au reusit prea multe, astfel cã meciul a curs spre o remizã albã. Desi a evoluat în superioritate numericã, dupã ce Fãlticeniul a rãmas în 10 oameni din minutul 68, Vasluiul nu a reusit sã obtinã victoria. Cea mai mare ocazie a venit la ultima fazã a meciului, dupã ce Cristian Sonea a trimis cu capul în bara portii adverse. Dupã 11 etape, Vasluiul se aflã pe locul 7, cu 13 puncte.