5.6 C

Sporting Vaslui, înfrângere pe final de meci

DUREROS… Desi a avut un om în plus aproape o jumãtate de reprizã, Sporting Vaslui a pierdut pe final cu Bucovina Rãdãuti, scor 1-2, în prima etapã a Ligii 3. Bucovinenii au marcat golul victoriei în minutul 87, dupã o gresealã în defensiva vasluianã.

Fotbalistii vasluieni au fãcut un joc bun la Rãdãuti. Au dominat, si-au creat oazii de a înscrie, însã, din pãcate, nu s-a reusit obtinerea unui rezultat bun. Bucovina Rãdãuti a deschis scorul în minutul 36, prin Andrei Sãhlean, iar Marian Ciobotaru a restabilit egalitate în repriza secundã, minutul 66, dupã o loviturã de colt. Desi Sporting a jucat cu un om în plus mai bine de 20 minute, iar atacantii au irosit câteva ocazii bune, cei cu golul au fost gazdele, în minutul 87, dupã o eroare în apãrarea vasluianã. În urmãtoarea etapã, Sporting Vaslui va juca, acasã, cu Somuz Fãlticeni, sâmbãtã, 4 septembrie, ora 17.00. În prima etapã a Ligii 3, Seria 1, s-au mai înregistrat urmãtoarele rezultate: CSM Pascani – Ceahlãul Piatra Neamt 0-2, Somuz Fãlticeni – CSM Bacãu 2-1 si Stiinta Miroslava – Dante Botosani 0-1. Partida dintre Foresta Suceava si Husana Husi a fost amânatã si se va disputa la o datã ce va fi anuntatã ulterior.