20.2 C
29-mart.-2024

START LANSAT

HC Vaslui – LPS Piatra-Neamt 36-27 (20-17)

FÃRÃ PROBLEME… HC Vaslui si-a respectat statutul de favoritã si s-a impus lejer în fata celor de la LPS Piatra-Neamt, scor 36-27 (20-17), în prima etapã a returului Diviziei A la handbal masculin. Vasluienii au trecut în avantaj încã din debutul meciului si nu au fortat decât în repriza secundã. Dupã 13 jocuri, trupa antrenatã de Liviu Gugles se aflã pe locul doi cu 22 de puncte.

Handbalul vasluian se bucurã de o istorie încãrcatã, acesta dar si faptul cã anul acesta se vrea revenirea în prima ligã sunt motivele pentru care, în ciuda vremii de afarã, iubitorii de handbal au venit în Sala Sporturilor din Vaslui. Peste 500 de sustinãtori au venit sã le dea o mânã de ajutor lui Arbone, Petraru, Soare si celorlalti coechipieri pentru a încerca sã readucã Vasluiul în Liga Nationalã. În ciuda asteptãrilor, LPS Piatra-Neamt s-a dovedit a fi “o nucã tare” si a rezistat cu bine în prima reprizã, când Vasluiul a fãcut multe greseli. Chiar si asa, vasluienii au intrat la cabine cu un avantaj de trei goluri, scor 20-17. De la cabine, HC Vaslui a iesit schimbatã, cu o vitezã superioarã fatã de cea cu care intrase în joc. În fata unui adversar care a cedat în partea secundã, vasluienii s-au impus la nouã goluri, la fel cum au fãcut-o si în partida tur de la Piatra-Neamt. În partida de ieri, la HC Vaslui a debutat si Marius Ragea, jucãtor adus la echipã cu câteva zile înainte de startul returului Diviziei A. Dupã 13 jocuri, Vasluiul ocupã pozitia a doua a clasamentului cu 22 de puncte. În etapa viitoare, elevii lui Gugles se vor deplasa la Târgoviste, unde vor întâlni “lanterna rosie” Universitatea, formatie care nu a acumulat niciun punct în 12 partide. La partida de ieri a asistat, pentru câteva minute si finantatorul echipei FC Vaslui, Adrian Porumboiu.