10.2 C

START PERFECT

HC Vaslui – Politehnica Iasi 33-31 (15-11)

PUNCTE MUNCITE… HC Vaslui a debutat cu dreptul în returul Diviziei A la handbal masculin, dupã ce a învins ieri pe Politehnica Iasi, scor 33-31 (15-11). Trupa lui Bibirig nu a întâmpinat mari probleme în a obtine cea de-a zecea victorie din aceastã editie de campionat. La final, Leonard Bibirig a dedicat victoria suporterilor vasluieni care au umplut Sala Polivalentã.

Aflatã în partea inferioarã a clasamentului, Politehnica Iasi a venit la Vaslui pentru a se agãta de orice punct pentru a iesi din impas. S-au tinut aproape de vasluieni, însã aruncãrile lui Moldovanu si contraatacurile purtate de Barac au adus o victorie meritatã pentru HC Vaslui. Handbalistii vasluienii s-au aflat la conducerea jocului pe toatã durata partidei, iesenii reusind doar de câteva ori, în prima reprizã, sã restabileascã egalitatea. Finalul primei pãrti a adus descãtusarea pentru elevii lui Bibirig care s-au distantat la patru goluri, scor 15-11. Repriza secundã a fost una echilibratã, avantajul luat în prima reprizã fiind cel decisiv. Vasluiul s-a impus cu 33-31 si acumuleazã 22 de puncte dupã 14 etape. La sfârsitul partidei, antrenorul Leonard Bibirig a tinut sã dedice victoria suporterilor, cei care au creat o atmosferã superbã în partida de ieri. Chiar dacã s-au fãcut si multe greseli, Bibirig recunoaste cã jucãtorii sãi au fãcut si destule lucruri bune. “Am avut parte de un public extraordinar, asa cum era odatã la meciurile Moldosinului, motiv pentru care vreaã sã le dedic acest succes. A fost o victorie muncitã, în care am fãcut si lucruri bune, pe care trebuie sã le pãstrãm pe viitor, dar si lucruri rele, pe care trebuie sã le îndepãrtãm. Mai este de lucrat cu echipa, deoarece am fãcut multe greseli, în special în faza de contraatac în pozitie de unu la unu”, a declarat Leonard Bibirig. Runda urmãtoare, Vasluiul merge la Alexandria, acolo unde va da piept cu echipa localã, HC Teleorman.