17.6 C

Start si în fotbalul mic din Vaslui

DEBUT… Sezonul fotbalistic judetean a pornit la drum cu disputarea primei runde din faza judeteanã a Cupei României, culoarul Ligii 4. Vitis Suletea a câstigat oarecum neasteptat derby-ul cu Rapid Brodoc, scor 2-0, Viitorul Vetrisoaia a realizat scorul etapei, iar Victoria Muntenii de Jos a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de FC Vulturesti.

Prima etapã din Cupa României a consemnat si un rezultat surprinzãtor, Vitis Suletea reusind sã elimine Rapid Brodoc, principala favoritã la câstigarea trofeului. Vitis Suletea, cu multe noutãti în lot, s-a impus cu 2-0, prin golurile marcate de Vlad Miron si Andrei Gheorghitã. Fotbalistii pregãtiti de Gigel Ghenghea au controlat jocul, si-au creat ocazii, si nu le-au dat prea multe sanse sã marcheze celor de la Brodoc. În ciuda transferurilor si a atmosferei bune din cadrul lotului, Rapid Brodoc a dezamãgit si a pãrãsit Cupa României încã din primul tur. S-au mai calificat în faza urmãtoare, Flacãra Muntenii de Sus, Viitorul Vetrisoaia, Victoria Muntenii de Jos si FC Gârceni. „Muntenarii” au învins cu 3-1 pe Juniorul Bârlad, golurile gazdelor fiind reusite de Gabriel Cosovãt (2) si Cosmin Vartolomei. Cel mai echilibrat meci s-a disputat la Muntenii de Jos, Victoria reusind sã treacã de FC Vulturesti dupã prelungiri, scor 6-4.