10.2 C

Steaua s-a calificat în sferturi, Dinamo a fost eliminatã

Cu doar trei zile înainte de marele derby, Steaua şi Dinamo au jucat în optimile Cupei României, însă mai departe s-au calificat doar steliştii care au învins cu 1-0 în deplasare pe CSMS Iaşi

Marţi au avut loc primele două meciuri din optimile de finală ale Cupei României. Primul meci a fost cel dintre CS Mioveni şi Dinamo Bucureşti. În turul precedent, CS Mioveni a produs o mare surpriză prin eliminarea Astrei Giurgiu, câştigătoarea Cupei României din sezonul trecut. A fost o victorie clară cu 3-1. Acum puţini se aşteptau ca argeşenii să confirme şi să pună probleme dinamoviştilor, mai ales că CS Mioveni se află abia pe locul 5 în liga a doua. De cealaltă parte Dinamo ocupă locul 4 în Liga 1 cu 22 puncte, la doar şase puncte de liderul Steaua. Meciul a fost început mai bine de dinamovişti care au avut două ocazii în primele zece minute, dar apoi a venit rândul echipei gazdă să iasă în faţă, iar în minutul 23 a reuşit chiar să deschidă scorul prin Roberto Ayza care a profitat de o eroare în defensiva dinamovistă. Până la finalul primei reprize CS Mioveni nu a prea a mai pus probleme, în timp ce Dinamo a ratat vreo trei ocazii.

După pauză situaţia a rămas neschimbată, echipa argeşeană preferând să se apere, iar dinamoviştii au avut câteva ratări mari. Au avut şi ghinionul ca portarul echipei gazdă să prindă o zi aşa bună şi să apere tot. Pe finalul partidei oaspeţii s-au aruncat în atac, iar CS Mioveni putea închide meciul pe contra-atac. Argeşenii au avut două ocazii uriaşe în minutul 90 când mingea a trecut de fiecare dată puţin pe lângă bară. Aşa că au avut emoţii în prelungiri când Dinamo chiar a marcat, dar golul a fost anulat pentru un fault în atac. Foarte interesant este faptul că antrenor la CS Mioveni este un dinamovist, Claudiu Niculescu, care a declarat la finalul partidei că este foarte fericit, dar şi că îşi doreşte ca echipa sa să cadă cu Steaua în sferturi.

Al doilea meci al zilei a fost cel dintre CSMS Iaşi şi Steaua Bucureşti. Antrenorul Stelei a decis să folosească rezervele în această partidă, iar asta s-a văzut pe teren. A fost un meci destul de slab. In prima repriză cele mai mari ocazii au avut loc pe final. Cel mai aproape de gol a fost Neagu în prelungirile primei reprize când şutul său din lovitură liberă a fost respins din vinclu de portarul ieşenilor. După pauză echipa gazdă a început în forţă, iar fostul vasluian Wesley a încercat o execuţie spectaculoasă din foarfecă în minutul 49. Tot echipa ieşeană a continuat să domine jocul, dar fără ocazii foarte mari. Abia pe finalul partidei au apărut marile ocazii. Prima a aparţinut celor de la CSMS Iaşi, însă Bădic a şutat peste poartă dintr-o poziţie foarte bună. Apoi după o mare ocazie a lui Gabi Matei a venit minutul 90 când s-a marcat unicul gol al partidei. Autorul golului a fost Nicuşor Stanciu, fost jucător la FC Vaslui în perioada 2012-2013. Acesta a profitat de o mică ezitare în defensiva ieşeană şi a marcat în poarta apărată de Grahovac.

Celelalte şase partide din optimile de finală ale Cupei României se vor desfăşura miercuri şi joi. Vor fi câte trei meciuri în fiecare zi, cel mai interesant pare a fi chiar ultimul dintre Rapid Bucureşti şi CFR Cluj.