6 C
23-apr.-2024

Stefanovici si Bãlan, titulari pentru România U19 în amicalul cu Serbia U19

REMIZÃ… Echipa nationala Under 19 a României a terminat la egalitate, scor 0-0, partida amicalã cu reprezentativa similarã a Serbiei. Vasluienii Stefan Stefanovici (Sporting Vaslui) si Florin Bãlan (Farul Constanta) au fost titulari, în timp ce Ion Vasluian (Ripensia Timisoara) a intrat în repriza secundã.

Partida amicalã dintre România U19 si Serbia U19 s-a desfãsurat la Arad, pe stadionul „Francisc Von Neuman”, iar cea mai mare ocazie a „tricolorilor” mici a fost irositã de Ion Vasluian, jucãtor nãscut în judetul Vaslui. Cu un sfert de orã înainte de finalul jocului, atacantul a scãpat singur cu portarul advers, dar portarul sârb a avut o interventie salvatoare. Convocati initial pentru amicalul cu Serbia U19, vasluienii Ovidiu Perianu (FCSB) si Louis Munteanu (Fiorentina) au rãmas la echipele lor de club. România U19: Hindrich – Iana, Chilili, Mitran, Stefanovici – Casiadi-Bako, Pãnoiu, Serbãnescu, Fl. Bãlan, Sima – Stoica. Rezerve: Tãtaru – Gladun, Buta, Suciu, Vasluian, Pascu, Popa, Botorok, Danciu si Vãsãlie. Selectioner: Daniel Oprescu.