9.6 C

Test trecut cu bine (foto)

FC Vaslui – Rapid Suceava 3-1

VICTORIE…Dupã 90 de minute lipsite de spectaculozitate, galben-verzii au reusit sã se impunã în partida cu Rapid Suceava cu scorul de 3-1. Desi oaspetii au condus în prima reprizã, jucãtorii antrenati de Liviu Ciobotariu au reusit sã rãstoarne scorul, Liviu Antal, Sergiu Popovici si Andrei Cordos aducând victoria Vasluiului.

Vasluienii au avut nevoie de o reprizã pentru a se impune în fata divizionarei secunde, Rapid Suceava. Meciul a început cum nu se putea mai prost pentru gazde, dupã ce Plãmadã a deschis scorul, cu largul concurs al portarului Cerniauskas. Greseala l-a costat pe goalkeaper postul, acesta fiind schimbat cu Straton. La scorul de 0-1, Pãtulea putea sã restabileascã egalitatea însã mingea trimisã de vârf a lovit bara. La pauzã, antrenorul Liviu Ciobotariu a apelat la titulari iar acest lucru s-a vãzut imediat pe tabela de marcaj. În minutul 47, nou-introdusul Liviu Antal primeste o pasã de pe partea stângã si cu un sut la coltul lung restabileste egalitatea. Gazdele forteazã si la nici patru minute, Popovici marcheazã primul sãu gol pentru galben-verzi, reusind sã-i punã în avantaj. Emotiile sunt risipite în minutul 62 de Andrei Cordos, apãrãtorul reusind sã ducã scorul la 3-1 si totodatã sã închidã scorul . „A fost un antrenament reusit. Am încheiat o sãptãmânã destul de grea, având în vedere cã ne-am bazat pe partea fizicã în aceastã perioadã. S-a vãzut o stare de obosealã la jucãtori. Avem timp pânã la jocul cu Otelul sã ne revenim si sã fim în formã, pentru a veni cu un rezultat pozitiv de la Galati. Am folosit tot lotul. Le-am spus si jucãtorilor înainte de acest test cã sunt multumit de modul cum s-au pregãtit în ultima sãptãmânã. Aveam nevoie de o acumulare fizicã, unde suntem restantieri”, a declarat Liviu Ciobotariu imediat dupã partidã.

FC Vaslui a început partida cu Cerniauskas-Ortiz, Balaur, Prahici, Musat-Wilk, Lovrecici, Enescu, Buziuc-Pozder, Pãtulea.

În repriza a doua au mai intrat Straton, Cordos, Caue, Madson, Antal, Nenitã, Mike Temwanjera, Epure, Lazãr si Popovici.