11.1 C

Timisoara, un adversar în genunchi

Poli Timisoara – HC Vaslui, ora 17:00

Dupã douã sãptâmâni de pauzã, timp în care s-au jucat sferturile de finalã al Cupei României, Liga Nationalã îsi reia activitatea. În etapa a 18-a, HC Vaslui s-a deplasat la Timisoara, unde urmeazã sã-si mãsoare fortele cu echipa din localitate. Meciul va avea loc azi, începând cu ora 17:00, si nu va fi transmis la televizor.

La prima vedere, partida pare una facilã pentru elevii lui Leonard Bibirig. În acest moment, Timisoara este o echipã cãzutã psihic. Spre deosebire de Vaslui, Timisoara a avut o sansã uriasã sã se califice în final-four, în dauna detinãtoarei trofeului, HCM Constanta. “Alb-violetii” s-au impus la malul mãrii, cu douã goluri în fatã, avans care l-au pierdut însã în retur, pe teren propriu. Insuccesul a cântãrit foarte mult în tabãra gazdelor de azi, antrenorul principal, Constantin Stefan depunându-si mandatul ieri, în urma unei sedinte cu cei din conducerea administrativã. Timisoara are patru înfrângeri în ultimele patru etape iar vasluienii vor evolua azi cu gândul la o cauza pe cea de-a cincea.”Cu sigurantã ne asteaptã o partidã dificilã. Principala mea preocupare în aceste zile a fost refacerea fizicã a tuturor jucãtorilor. Gândul nostru este sã facem un meci bun si sã ne întoarcem cu cele trei puncte acasã.” a declarat Leonard Bibirig înaintea meciului de azi. În partida tur, vasluienii s-au impus la un gol diferentã, scor 25-24.