-0.4 C
Vaslui
27-ian.-2023

Tolba plinã de medalii

- Advertisement -

Taekwon-do ITF

SALBÃ DE MEDALII… Sportivii de la “Liga de Est” Vaslui au impresionat la Campionatul European de taekwon-do ITF din Croatia. Vasluienii s-au întors acasã cu 24 de medalii, dintre care 13 de aur, 4 de argint si 7 de bronz.

În perioada 27 aprilie – 2 mai, în localitatea Porec, din Croatia, s-a desfãsurat editia 2022 a Campionatului European de taekwon-do ITF pentru seniori si juniori. C.S “Liga de Est” Vaslui a fãcut deplasarea cu 9 sportivi, un antrenor, un kinetoterapeut si doi arbitri internationali clasa A. Sportivii vasluieni si-au reconfirmat valoarea si la aceastã competitie, câstigând 13 titluri de campioni europeni, precum si 4 medalii de argint si 7 de bronz. Medaliile de aur au fost obtinute de Amalia Teodora Codreanu (spargeri fortã individual si tull cu echipa – junioare), Dumitru Iordachi (tehnici speciale individual, spargeri fortã cu echipa si tehnici speciale cu echipa – juniori), Alin Mosulet (spargeri fortã cu echipa – juniori), Georgian Manea (spargeri fortã cu echipa – seniori), Stefan Frãtian (spargeri fortã cu echipa, tehnici speciale cu echipa – seniori), Andra Chirilã (spargeri fortã individual), Andrei Chiriac (tehnici speciale individual si tehnici speciale cu echipa – seniori) si Mircea Hondru (tehnici speciale cu echipa – seniori). Lotul României s-a clasat pe primul loc în clasamentul general pe medalii. “Felicitãri sportivilor si multumim pentru sprijin pãrintilor, Primãriei Vaslui, Consiliului Judetean Vaslui si firmei NextSport!.”, au spus oficialii clubului vasluian.

Iatã rezultatele complete obtinute de “Liga de Est” Vaslui:

Locul 1 – Amalia Teodora Codreanu – spargeri forta junioare feminin echipe

Locul 1 – Dumitru Iordachi – spargeri forta echipa juniori masculin

Locul 1 – Alin Mosulet – spargeri forta echipa juniori masculin

Locul 1 – Georgian Manea – spargeri forta echipa seniori masculin

Locul 1 – Stefan Frãtian – spargeri forta echipa seniori masculin

Locul 1 – Andra Chirilã – spargeri forta senioare feminin individual

Locul 1 – Andrei Chiriac – tehnici speciale echipa seniori masculin

Locul 1 – Mircea Hondru – tehnici speciale echipa seniori masculin

Locul 1 – Stefan Frãtian – tehnici speciale echipa seniori masculin

Locul 1 – Dumitru Iordache – tehnici speciale echipa juniori masculin

Locul 1 – Andrei Chiriac – tehnici speciale seniori masculin

Locul 1 – Dumitru Iordachi – tehnici speciale juniori masculin

Locul 1 – Amalia Codreanu – tull echipã junioare feminin

Locul 2 – Andra Chirilã – spargeri forta senioare feminin echipa

Locul 2 – Amalia Codreanu – spargeri forta junioare feminin individual

Locul 2 – Amalia Codreanu – tehnici speciale echipa junioare

Locul 2 – Georgian Manea – spargeri forta seniori masculin

Locul 3 – Alin Mosulet – spargeri forta juniori masculin individual

Locul 3 – Mircea Hondru – tehnici speciale seniori masculin

Locul 3 – Amalia Codreanu – tull individual 2 dan juniori feminin

Locul 3 – Tull echipa seniori masculin – Mircea Hondru

Locul 3 – Tull echipa seniori masculin – Andrei Chiriac

Locul 3 – Tull echipa seniori masculin – Stefan Frãtian

Locul 3 – Tull echipa juniori masculin – Matei Alexandru

- Advertisement -
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Ultimele Știri
Ultimele Știri

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.