14 C
23-apr.-2024

Un nou trofeu pentru CSM Vaslui

FÃRÃ EMOTII… CSM Vaslui a câstigat faza judeteanã a Cupei României, culoarul Ligii 5, dupã ce a trecut în finalã de Gloria Mânjesti, scor 6-1 (4-1). În urma acestui succes, echipa antrenatã de Ionut Chiochiu s-a calificat în semifinalele competitiei judetene, alãturi de cele trei echipe de Liga 4, FC Gârceni, Vitis Suletea si Flacãra Muntenii de Sus.

Finala fazei judetene a Cupei României, de pe culoarul Ligii 5, s-a disputat pe noua bazã sportivã din satul Popeni, comuna Zorleni. Soarta finalei a fost decisã în primele 20 de minute, când vasluienii au marcat de trei ori, prin Rusu (min. 2), Boicu (16) si Verdes (19). Marius Pungã a redus din diferentã printr-un gol spectaculos, dar scorul pauzei avea sã fie 4-1, dupã o nouã reusitã a atacantului Robert Rusu. Si în repriza secundã, Vasluiul a condus ostilitãtile si a mai înscris de douã ori, prin Robert Rusu, omul finalei, si Valericã Joc. Scor final, 6-1. Duminicã, 27 martie, va debuta si play-off-ul Ligii 5, iar CSM Vaslui va întâlni, acasã, pe Sporting Banca. Meciul se va disputa pe stadionul „Municipal”, cu începere de la ora 11:00. În celelalte douã jocuri, ASC Ivacec Vaslui înfruntã Gloria Mânjesti, iar Viitorul Rebricea dã piept cu Viitorul Perieni.