11.1 C
26-apr.-2024

Un portar de viitor

Cerniauskas a trecut peste gafa de la Ploiesti

PERSPECTIVÃ Antrenorul Viorel Hizo a decis sã îl pedepseascã pe Paul Papp, dupã evolutia superficialã din meciul de Cupã si l-a lãsat pe bancã o reprizã pe fundasul central. „Dulãul” a mers în schimb din nou pe mâna lui Cerniauskas, tânãrul portar al Vasluiului fãcând un meci bun, reusind ca prin evolutia sa sã steargã cu buretele gafa din finalul jocului cu Astra. La finalul partidei cu Târgu-Mures, Cerniauskas a fost lãudat de finantatorul Adrian Porumboiu.

La scorul de 1-0 pentru FC Vaslui, FCM Târgu-Mures a avut, în inferioritate numericã, o serie de trei ocazii importante de gol la poarta „galben-verzilor”. Cerniauskas a fost la post si si-a salvat echipa în douã rânduri de la primirea unui gol, fãcându-l pe finantatorul echipei sã se declare foarte multumit de evolutia sa. Adrian Porumboiu a trecut cu vederea gafa lui Cerne din meciul cu Astra si îl vede ca un înlocuitor perfect pentru Kuciak. „Mi-a plãcut atitudinea echipei. Cerniauskas este un bãiat de valoare, care si-a revenit dupã eroarea din meciul cu Astra. Va mai creste, numai s nu plece si el ca si Kuciak.”, a spus Adrian Porumboiu. Antrenorul echipei FC Vaslui a testat meciul acesta un sistem nou de fundasi centrali, format din cuplul Gladstone-Farkas. Papp a fost lãsat pe bancã o reprizã atât pentru a face loc acestui „experiment”, dar si ca o pedeapsã din partea lui Hizo, cel care l-a certat pentru lejeritatea cu care a evoluat în meciul de Cupã, contra Dunãrii Galati.