7.8 C
14-mai-2024

Un punct și două reprize diferite

EGAL… Vasluiul a debutat cu o remiză în play-out-ul Ligii 3. Echipa antrenată de Adi Racoviță și Gabriel Crăciun a remizat, pe teren propriu, 1-1 (0-1), cu Șomuz Fălticeni, după un meci în care a jucat slab în prima repriză și bine în cea de-a doua.

“Roș-alb-albaștrii” au început meciul cum nu se poate mai rău și au primit gol încă din minutul 10, după o ieșire greșită a portarului Dohotariu. Fălticenenii au fost pe fază, iar Costiniuc a îndeplinit o simplă formalitate. Golul primit le-a turnat plumb în ghete vasluienilor, iar până la finalul primei reprize și-au creat o singură ocazie de gol, însă mingea a fost trimisă pe lângă poarta adversă. Echipa a jucat lent, previzibil, iar atacul nu a funcționat mai deloc, Rusu fiind mult prea izolat în față. După pauză jocul s-a schimbat complet, Vasluiul a dominat, a combinat mai bine, a fost creativă și chiar dacă a jucat în ultimul sfert de oră în inferioritate numerică, a reușit să egaleze, prin Cosmin Tofan, în minutul 83. S-a terminat 1-1, iar CSM-ul rămâne pe primul loc în play-out, cu 22 de puncte, cu unul peste Șomuz Fălticeni. În etapa viitoare, pe 12 aprilie, Buhăescu și compania au meci în deplasare, cu Aerostar Bacău.