4.8 C

Un puști din Vaslui a câștigat Tennis Europe U14

CAMPION… Vasluianul David Ștefan Burac a câștigat turneul internațional Tennis Europe U14 Aphrodite Hills din Cipru, după ce l-a învins în finală pe lituanianul Ugnius Remeikes, în două seturi, 6-4 și 6-2. Prin câștigarea turneului din Cipru, David Burac a obținut cel mai important rezultat la nivel european din acest an.

Turneul Tenis Europe U14 Aphrodite Hiils a adunat la start 32 de viitori tenismeni. În primul tur, David a trecut de Bora Erin (Cipru), scor 6-3, 6-3, iar în optimi l-a învins pe grecul Stylianos Xenikakis (6-1, 6-2). Cel mai greu meci al vasluianului a avut loc în sferturi, în fața cipriotului Andreas Monoyios, pe care l-a învins în trei seturi, 5-7, 6-1 și 6-3), fiind de altfel singur set pierdut în acest turneu. În semifinale a trecut la pas de Louis Henriet (Franța), scor 6-1, 6-2, iar în finală l-a învins pe Ugnius Remeikes din Lituania, 6-4, 6-2. În proba de dublu, perechea David Burac/Vladimir Ciobică a pierdut finala, scor 2-6, 6-7, cu perechea Guy Leviner/Ugnius Lemeikes. Luna trecută, tot în Cipru, la Nicosia, David Burac a terminat pe locul doi, pierzând finala turneului în fața sârbului Matija Putic. El este antrenat de Mihai Volusniuc.