24.7 C
03-mai-2024

UNA ALBÃ, UNA NEAGRÃ

Interhandball Bucuresti – HC Vaslui 25-29 (10-19)

ÎN GRAFIC… HC Vaslui a învins, duminicã, în deplasare, 29-25 pe Interhandball Bucuresti, într-un meci ce a contat pentru etapa a zecea a Diviziei A la handbal masculin. Partida de ieri a avut douã reprize diametral opuse, prima în care vasluienii au fãcut un joc perfect si o a doua în care gazdele au fost la un pas de a întoarce soarta jocului.

Meciul de la Bucuresti nu era unul decisiv, dar era extrem de important, mai ales cã Interhandball se afla la doar trei puncte de bãietii lui Gugles. Vasluienii au fost constienti de importanta jocului si au intrat extrem de motivati în teren, având dupã primele 30 de minute un avantaj de nouã goluri, (19-10). Dupã o primã reprizã perfectã, handbalistii vasluieni nu au putut continua în aceeasi notã si au fãcut reprizã secundã ceva mai slabã, însã au reusit sã obtinã cele douã puncte puse în joc si sã mentinã pe HC Vaslui în cursa pentru calificarea la barajul de promovare în Liga Nationalã. Dupã meci, Liviu Gugles s-a arãtat multumit de rezultat, însã nu si de jocul echipei din partea secundã a meciului. “Sunt multumit de rezultat si de jocul din din prima reprizã, atât în faza de apãrare cât si în faza de atac, însã nu si de partea secundã în care am avut momente de scãdere. Nu am tratat cu seriozitate jocul, am ratat mult si i-am dat posibilitatea adversarului sã se apropie la patru goluri. În ultimele 20 de minute am jucat si fãrã Arbone, care a iesit de pe teren cu arcada spartã”, a declarat Liviu Gugles.