17 C
27-iul.-2024

Universitatea Craiova – FC Vaslui 1-2 (Costea (89) / Temwanjera (25), Genchev (50) A doua oara!

„Nu trebuie sa credem ca suntem cu sacii in caruta dupa ultimele doua rezultate, trebuie sa ramanem cu picioarele pe pamant si sa abordam cu maximum de seriozitate partida cu Craiova”, declara Marius Lacatus inaintea partidei cu oltenii. Iar elevii sai s-au conformat. Dupa ce Wesley a fost foarte aproape de a deschide scorul in primele minute ale partidei de pe „Ion Oblemenco”, gazdele s-au trezit si au inceput sa atace in valuri poarta aparata de Cristi Haisan, fiind foarte aproape de a marca. A venit insa minutul 25, cand Delgado centreaza de pe partea dreapta in careul advers, la capatul acesteia aflandu-se Mike Temwanjera, care, de la semi inaltime, trimite cu capul la coltul lung al portii aparate de Merlier, oprindu-se in plasa. Era 1-0 si gazdele presau, sperand sa reediteze succesul din urma cu doua sezoane, cand au reusit sa invinga cu 2-1 dupa ce la pauza tabela arata ca oaspetii sunt in avantaj. N-a fost sa fie asa, pentru ca, imeidat dupa pauza, Genchev se gaseste la capatul unei pase inteligente a brazilianului Wesley si isi trece si el numele pe tabela de marcaj. Era 2-0, iar „galben-verzii” au inceput sa se joace cu moralul oltenilor, tinand strans de cele trei puncte. Ultimul sfert de ora al partidei i-a gasit pe Costea & Co. in jumatatea adversa, incercand sa obtina macar un punct. Presiunea lor a dat roade abia in minutul 89, cand un balon sutat de Florin Costea se opreste in poarta lui Haisan, cu ajutorul lui Farkas. Cu toate acestea, vasluienii obtin victoria pentru a doua oara consecutiv pe terenul oltenilor si se gandesc deja la partida de marti, cand vor intalni, in deplasare, pe Gaz Metan Medias, in optimile Cupei Romaniei.