13.2 C

Vasile Mogos, la a treia aparitie în tricoul României

ÎN FORMÃ… Vasluianul Vasile Mogos (28 de ani, Chievo Verona) a fost introdus pe teren în minutul 65 al meciului dintre Irlanda de Nord si România, încheiat la egalitate, 1-1. Fundasul s-a achitat bine de sarcini cu exceptia fazei în care a fost depãsit usor de mijlocasul nord-irlandez, Lewis.

România a reusit sã urce în urna a doua valoricã pentru preliminariile Cupei Mondiale din Qatar, din 2022, dupã remiza înregistratã la Belfast, scor 1-1, cu Irlanda de Nord. „Tricolorii” au luat locul Rusiei, dupã înfrângerea suferitã de rusi în Serbia, scor 0-5. Fundasul Vasile Mogos, nãscut la Vaslui, a fost introdus în teren în minutul 65, în locul lui Vali Cretu. Jucãtorii trimisi în teren de Mirel Rãdoi: Tãtãrusanu – Nedelcearu, Cristea, Tosca – Cretu, Marin, Nistor, Camora – Man, Alibec, Tãnase. Au mai jucat: Mogos, Maxim, Bicfalvi, Ganea si Bãlutã. România a încheiat pe locul trei în Liga Natiunilor, cu 8 puncte. Grupa a fost câstigatã de Austria (13 puncte), urmatã de Norvegia (10 puncte). Tragerea la sorti a preliminariilor europene pentru Cupa Mondialã din 2022 vor avea loc pe 7 decembrie, la Zurich, în Elvetia, România urmând sã facã parte din urna a doua. „Tricolorii” nu vor putea întâlni celelalte echipe din urna a doua, Elvetia, Polonia, Suedia, Austria, Tara Galilor, Ucraina, Turcia, Serbia si Slovacia.