16.8 C

CANOTAJ | Vasluianca Ana Maria Matran, noua stea a canotajului românesc

MEDALIATĂ… Ana Maria Matran a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Campionatul Mondial de Canotaj – Under 19. Sportiva din comuna Crețești a devenit campioană mondială în proba de patru vâsle feminin.

CAMPIOANĂ… Performanță remarcabilă pentru canotoarea Ana Maria Matran. Sportiva din comuna Crețești a devenit campioană mondială la canotaj – Under 19, în proba de patru vâsle feminin. Nu este prima oară când sportiva în vârstă de 18 ani a adus glorie țării noastre. Anul trecut, Ana Maria a câștigat aurul la Campionatul European – U18.

Canotoarea Ana Maria Matran, din comuna Crețești, a cucerit medalia de aur la Campionatele Mondial de Canotaj – Under 19, care s-au desfășurat la Varese, Italia. Ana Maria a câștigat aurul în proba de patru vâsle feminin, alături de Andreea Todorică, Iulia Nedelcu și Delia Grădinaciuc. În semifinale, echipajul României a terminat pe locul doi, dar în marea finală a făcut o cursă mult mai bună, terminând cu timpul 06:29.50. Pe podium au mai urcat Germania, argint, și Marea Britanie, bronz. La Mondialele din Italia a mai participat și Bianca Iftene (15 ani), din comuna Pădureni, însă nu a prins finala A, clasându-se pe locul cinci în semifinale, în proba de dublu vâsle feminin. În finala B, Bianca a terminat cursa pe locul doi, locul 6 în clasamentul general. Ana Maria Matran și Bianca Camelia Iftene sunt legitimate la Clubul Sportiv Municipal Călărași. La Under 19, România a terminat pe locul 5 în clasamentul pe medalii, după Grecia, Statele Unite ale Americii, Italia și Germania.