12.9 C
15-mai-2024

Vasluienii, eliminati din Cupa României!

CSM Bucuresti – CSM Vaslui 34-29 (14-12)

ESEC… CSM Vaslui a fost eliminatã de CSM Bucuresti în turul 2 al Cupei României la handbal masculin, dupã ce a pierdut cu 34-29 (14-12) meciul disputat la Bucuresti. A fost un meci foarte încrâncenat, cele douã echipe mergând cap la cap pânã în debutul pãrtii secunde, când bucurestenii s-au desprins la cinci goluri, 17-12, avans care s-a dovedit decisiv.

Ca desfãsurare a scorului, partida a stat permanent sub semnul echilibrului, prima desprindere la mai mult de douã goluri producându-se abia în startul reprizei secunde, în minutul 32, când bucurestenii conduceau cu 16-12. Pânã atunci, s-a mers permanent, „cap la cap”, 7-7 în minutul 16 si 10-11 în minutul 26. Asa cum ne-au obisnuit, ultimele meciuri dintre CSM Vaslui si CSM Bucuresti au fost foarte tensionate, cu multi nervi. În prima reprizã, arbitrii au acordat nu mai putin de 9 eliminãri de douã minute, dintre care 4 pentru Vaslui si 5 pentru Bucuresti. CSM-ul a intrat la vestiare cu un avans de douã goluri, 14-12, iar în debutul pãrtii secunde echilibrul fragil s-a rupt pe fondul unei inferioritãti si al unor erori comise în atac de handbalistii vasluieni, astfel cã bucurestenii s-au desprins la 17-12 (min. 33) si 23-17 (min. 41). Echipa antrenatã de Alin Bondar s-a apropiat la douã goluri, 30-28 (min. 57), dar adversarii au gestionat foarte bine finalul de joc, reusind sã se impunã cu 34-29. Pe final, cãpitanul Vasluiului, Silvian Amihãesi, a vãzut cartonasul rosu. Pentru CSM Vaslui au marcat: Acatrinei (8 goluri), Cumpãnici (6), Amihãesi (4), Popa (4), Karamyshev (3), Cîrchea (2), Carali (1) si Petrea(1).