11.2 C

Vasluienii Maftei și Ungurenașu, în pregătiri cu Naționala U19

TESTE… Naționala U19 a României a disputat, zilele trecute, primul amical din cele două stabilite împotriva Sloveniei U19. Partida s-a jucat în Slovenia, la Terme Catez, și s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-0. Vasluienii David Maftei și Dragoș Ungurenașu au jucat câte 45 de minute.

În aceste zile, România U19 se află într-un stagiu de pregătire în Slovenia. Echipa antrenată de Alexandru Pelici a disputat un prim amical cu selecționata similară a Sloveniei. Pelici a împărțit lotul în două echipe, iar David Maftei (Unirea Dej) a jucat în prima repriză, în timp ce Dragoș Ungurenașu (Rapid Brodoc) a evoluat în repriza secundă. Un alt vasluian, Denis Bujor (Politehnica Iași) nu a mai putut onora convocarea din cauza unei accidentări la picior. Revanșa dintre Slovenia U19 și România U19 se va disputa astăzi, de la ora 11:00. În acest an, “tricolorii” mici s-au calificat la Turul de Elită pentru Campionatul European din 2023, după ce a învins Austria (2-0) și a remizat cu Lituania și Letonia, cu același scor, 0-0. David Maftei, Dragoș Ungurenașu și Denis Bujor au fost crescuți la SC Comstar Vaslui.