5.7 C

Vasluienii Pascanu si Ciobanu, printre cei mai buni jucãtori ai României la EURO U21

AU VIITOR… România pãrãseste neînfrântã Campionatul European U21, dupã o victorie si douã meciuri egale cu Olanda si Germania. Bârlãdenii Alex Pascanu si Andrei Ciobanu au avut evolutii foarte bune la EURO U21, fiind decisivi în meciurile cu Olanda si Ungaria.

Desi nu a pierdut niciun meci, România U21 a fost eliminatã de la EURO U21 din faza grupelor. “Tricolorii” mici au încheiat grupa cu cinci puncte, la egalitate cu Germania si Olanda, dar au pierdut calificarea din cauza golaverajului. În ultimul meci, România a terminat la egalitate, scor 0-0, cu Germania. Alex Pascanu a fost titular, dar din cauza unei accidentãri a fost înlocuit în repriza secundã de Radu Drãgusin, în timp ce Andrei Ciobanu a fost rezervã, fiind introdus în repriza secundã. România a beneficiat de douã lovituri din preajma careului, dar Ciobanu a trimis peste poarta adversã. “Rãmâne experienta unui turneu bun. Au arãtat cã au mare inimã si au arãtat cã joacã cu mare ardoare pentru tricoul României. Asta mã face un antrenor multumit. Este U21, sã nu uitãm cã, pe lângã rezultatele îmbucurãtoare, trebuie sã-i pregãtim pe acesti bãieti pentru nationala mare, sã fie învãtati cu un astfel de ritm. Bãietii trebuie felicitati pentru atitudinea lor.”, a declarat Adrian Mutu, antrenorul nationalei U21.