13.3 C

Vasluienii s-au împiedicat de penultima clasatã

Sporting Vaslui – Bradu Borca      1-1

MODESTI… Sporting Juniorul Vaslui a remizat, pe teren propriu, scor 1-1, cu Bradu Borca, într-un meci din etapa a 13- a Ligii 3. Elevii lui Adi Racovitã au avut o evolutie stearsã, mai ales în repriza secundã. Vasluienii au fost condusi cu 1-0, dar Robert Rusu a adus egalarea în prelungiri.

“Galben-verzii” erau favoriti înaintea partidei si aveau un moral foarte bun dupã victoria de la Husi (1-0). Totusi, Vasluiul a dezamãgit, etalând un joc sters, lipsit de clarviziune si idei, împotriva unui adversar care s-a apãrat pe douã linii si a încercat sã surprindã pe contraatac. Prima reprizã a fost ceva mai bunã, dar fãrã rezultat pe tabela de marcaj, “galben-verzii” ratând trei ocazii mari. În partea secundã, Sporting a avut posesia, dar nu si-a creat ocazii mari de gol. Pe contraatac, oaspetii au fost foarte periculosi, ratând douã ocazii imense, pentru ca, în minutul 83, sã deschidã scorul prin Radu Matcaboja. Reactia Vasluiului a venit imediat si la ultima fazã a meciului Robert Rusu a restabilit egalitatea cu o frumoasã loviturã de cap (1-1). Dupã 13 etape, Sporting Juniorul Vaslui se aflã pe locul sapte, cu 17 puncte, la patru puncte de Husana Husi.