17.9 C

Vasluienii si-au adus contributia la victoria României în fata Serbiei

Juniori

LA SCOR… Fotbalistii vasluieni David Maftei, Denis Bujor si Dragos Ungurenasu au impresionat la echipele de club în ultima vreme, iar evolutiile bune i-au propulsat la echipa nationalã de fotbal a României – U18. “Tricolorii” mici s-au impus cu 3-0 în fata Serbiei, într-un meci amical, iar vasluianul David Maftei si-a trecut numele pe lista marcatorilor.

Antrenorul Daniel Oprescu a folosit douã formule diferite de echipã. În prima reprizã au evoluat si David Maftei si Denis Bujor, ambii de la Farul Constanta. Cei doi au fost transferati în 2018 de la Comstar Vaslui. Fundasul David Maftei, din comuna Muntenii de Sus, a deschis scorul în minutul 17, celelalte douã goluri ale tricolorilor fiind reusite de George Leatã si Omar El-Sawy. În repriza secundã au intrat alti 11 jucãtori, printre ei numãrându-se si vasluianul Dragos Ungurenasu, jucãtor care evolueazã în Liga 2, la Politehnica Iasi. În luna septembrie, România U18 începe prima fazã a calificãrilor la EURO 2023. Nationala jucãtorilor nãscuti în anul 2004 va juca 3 partide, cu Letonia (21 septembrie), Lituania (24 septembrie) si Austria (27 septembrie). Primele douã clasate din grupã si echipa de pe locul 3 cu cele mai bune rezultate se calificã la Turul de Elitã, ultima fazã a preliminariilor pentru Campionatul European U18 din 2023.