11.9 C

Vasluienii, singuri spre titlul de campioni județeni

REUȘITĂ… CSM Vaslui a câștigat derby-ul cu Flacăra Muntenii de Sus, scor 3-1, și se distanțează în fruntea Ligii 4. Deși au trecut doar opt etape, Vasluiul are deja un avans de 9 puncte fața de ocupanta locului secund, FC Vulturești.

Meci echilibrat, încrâncenat și fără prea mult spectacol în derby-ul Ligii 4, dintre Flacăra Muntenii de Sus și CSM Vaslui. Ambele formații s-au chinuit serios pe faza de construcție și au abuzat de nenumărate mingi lungi. Vasluienii au deschis scorul prin Ionuț Jitaru, acesta reușind să marcheze dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri. A tras puternic, pe sub zid, iar Roberto Crețu a scăpat mingea în poartă. CSM-ul și-a mărit avansul în repriza secundă, prin Robert Chirilă, dar Ovidiu Boicu a redus din diferență după câteva minute. “Muntenarii” au forțat egalarea, dar au ratat două ocazii mari. Robert Rusu a pus cireașa pe tort și a marcat pentru 3-1, iar CSM Vaslui își continuă parcursul perfect în Liga 4. Vasluienii “au omorât” campionatul după 8 etape, având deja un avans de 9 puncte față de ocupanta locului secund. Tot în etapa cu numărul 8, Vitis Șuletea obține prima victorie a sezonului, scor 3-0, pe terenul echipei din Muntenii de Jos. FC 2007 Gârceni ia toate punctele din duelul cu Atletic Bârlad (4-1), iar Comstar Vaslui învinge cu 5-0 pe Văleni.