20.2 C

Vasluiul a spus adio Cupei!

ELIMINARE RUSINOASÃ… FC Vaslui a fost eliminatã dramatic din 16-imile Cupei României, dupã prelungiri si lovituri de departajare. Lopez Caro si-a permis sã scoatã de la naftalinã jucãtorii care au jucat mai putin în acest sezon, însã jucãtorii introdusi în teren, alãturi de cei care au intrat pe parcursul meciului s-au fãcut de râs în fata unei echipe din Liga a II-a. Autoarea performantei: Alro Slatina. Echipa fostului jucãtor al Craiovei, Corneliu Papurã a jucat de la egal la egal cu vedetele Vasluiului, în final reusind sã obtinã calificarea, pe care se pare cã si-au dorit-o mai mult decât finalistii din editia precedentã.

Asa cum era de asteptat, Juan Ramon Lopez Caro a menajat majoritatea titularilor din ultimele partide si a trimis în teren jucãtori care au jucat foarte putin sau chiar deloc în acest sezon. Astfel, Gabi Cânu a debutat în tricoul “galben-verde” în acest sezon, fãcând pereche în centrul defensivei cu Paul Papp. Fatã de echipa folositã în ultima partidã cu Dinamo Bucuresti, Lopez Caro a folosit doar trei jucãtori, portarul Dusan Kuciak si fundasii Milanov respectiv Paul Papp. Gazdele au folosit cea mai bunã formulã, singura exceptie fiind netitularizarea lui Cristi Constantin, jucãtor care a evoluat ultima datã la Politehnica Iasi, în Liga 1. Prima mare ocazie le-a apartinut celor de la Alro, în minutul 4 al jocului, Sergiu Popescu centreazã, iar Dumitru reia pe lângã bara portii lui Kuciak. Vasluiul a rãspuns abia în minutul 17, atunci când nigerianul Yero Bello reia spre poartã, însã fundasii olteni reusesc sã respingã. O primã reprizã echilibratã, în care jucãtorii de la Alro dau dovadã de multã determinare. “Galben-verzii” sunt aproape de deschiderea scorului, în minutul 30, atunci când ghanezul Annang centreazã pentru Burdujan, care trimite din cinci metri pe lângã poarta gazdelor. Zmeu (30 si 42), Burdujan (44) si Yero Bello (45) nu reusesc sã înscrie, iar prima reprizã se încheie la egalitate, 0 la 0. La numai zece minute dupã o primã reprizã în care nu s-a vãzut care dintre cele douã formatii evolueazã în Liga 1, spaniolul Lopez Caro a fãcut douã mutãri ofensive si i-a înlocuit pe Costin si Gheorghiu, trimitându-i în teren pe brazilienii Wesley Lopes si Adailton. Prima ocazie importantã a Vasluiului are loc în minutul 62, Adailton reia din foarfecã peste poartã, dintr-o centrare venitã de la sârbul Milisavljevic. Sase minute mai târziu, vasluienii pot deschide scorul însã Zmeu trimite cu capul pe lângã poarta lui Tãtaru. Chiar dacã a bãgat multi jucãtori care nu au jucat în acest început de campionat, Lopez Caro nu a gãsit solutiile sã învingã o echipã care în acest sezon a promovat în Liga a II-a. Gazdele sunt foarte aproape de a închide jocul, în minutul 80, atunci când Precup pãtrunde în careu, dar suteazã putin pe lângã poarta vasluianã. Cinci minute mai târziu, Alro rateazã o nouã ocazie, Visa reia cu capul din sase metri pe lângã. Ultima ocazie a celor 90 de minute apartine, “galben-verzilor”, nou-intratul în teren, Lucian Sânmãrtean suteazã de la marginea careului, însã portarul Tãtaru respinge inextremis. În prelungiri, vasluienii au încercat sã marcheze golul izbãvitor si au pus presiune pe olteni, Sânmãrtean (94), Adailton (97 si 101) si Yero Bello (105) nu reusesc sã-l învingã pe Tãtaru. În startul reprizei a doua de prelungiri, Adailton ia o actiune pe cont propriu, dar fundasul Pasãre îndepãrteazã pericolul. Introdus în teren în minutul 77, Sânmãrtean a vãzut cartonasul rosu dupã o intrare durã la Pasãre. În ciuda faptului cã între cele douã formatii existã o diferentã clarã de valoare, dar si de salarii, Vasluiul a jucat de la egal la egal cu Alro Slatina, echipã din Liga a II-a, cu salarii sub 2.000 de euro. Totusi chiar si asa, vasluienii puteau sã evite rusinea eliminãrii, însã Wesley (115) reia defectuos cu capul din doar patru metri! Adailton are o nouã ocazie, în minutul 116, atunci când sutul sãu din loviturã liberã este deviat de zid în corner. Ultima ocazie a meciului apartine Vasluiului, dar tânãrul Paul Papp întârzie sutul, iar fundasii olteni degajeazã balonul. S-a trecut la executarea loviturilor de departajare, iar Zmeu, Milanov si Adailton au înscris fãrã probleme, în timp ce pentru gazde au marcat Voicu si Dumitra, în timp ce sutul lui Kalai a fost respins de Kuciak. Al patrulea executant al “galben-verzilor” avea sã fie cel bun jucãtor al echipei Wesley Lopes, însã acesta trimite slab pe centru portii, iar Tãtaru apãrã. Pentru Alro a marcat Pasãre, iar Yero Bello nu a reusit sã-l învingã pe Tãtaru, care duce Slatina în optimile Cupei României – Timisoreana. Trimis în teren în repriza a doua, slãtineanul Precup înscrie, iar Alro reuseste sã elimine din Cupã, finalista din editia precedentã competitiei. Dupã aceastã rusine, vasluienii vor reveni la Vaslui pentru a pregãti meciul din campionat împotriva Gloriei Bistrita.

“Am fost eliminati pe nedrept”

Antrenorul “galben-verzilor”, Lopez Caro crede cã echipa sa ar fi meritat victoria, mai ales cã în repriza secundã a irosit mai multe ocazii. În ceea ce priveste loviturile de pedeapsã, Caro crede cã totul e o loterie, iar Vasluiul nu a avut noroc. “În primele 45 de minute partida a fost echilibratã. În partea a doua, am avut mai multe ocazii, dar n-am reusit sã finalizãm. Am ajuns la penalty-uri, unde totul este o loterie. Nu am avut noroc, în final. Am fost eliminati pe nedrept”, a spus spaniolul. Chiar dacã FC Vaslui a fost eliminatã din cupã de o echipã din Liga a II-a, Caro nu se gândeste sã plece. “Întrebati-l pe cel care ia deciziile în privinta viitorului meu. Nu stiu dacã postul meu este amenintat. Discutia pe care am avut-o cu domnul Porumboiu la final este confidentialã si nu am sã vorbesc nimic despre acest lucru”, a declarat Lopez Caro.

Eliminati de un vasluian!

Unul dintre jucãtorii decisivi în partida de ieri a fost portarul Mihai Tãtaru, cel care a apãrat douã lovituri de pedeapsã. Nãscut în Vaslui, Tãtaru spune cã nu e nicio rãzbunare fatã de echipa din orasul sãu natal. “A fost un meci foarte greu, efortul a fost foarte mare. Am crezut din primele minute, meciul a început de la 0-0 si s-a terminat în favoarea noastrã. Doar eu pot sã mã scot din poartã. Nu este nicio rãzbunare pe Porumboiu, eu doar mi-am fãcut treaba. Publicul a fost extraordinar, a fost al treisprezecelea jucãtor. Da, am spus bine, a fãcut cât doi jucători. Porumboiu m-a felicitat”, a spus Tãtaru. Fotbalistul care a marcat golul decisiv la loviturile de departajare, Gabriel Precup spune cã în optimi si-ar dori sã întâlneascã pe Dinamo Bucuresti. “Am avut emotii dar am simtit cã tot stadionul a fost alãturi de mine, bãietii au avut încredere în mine si am înscris. Am crezut în sansa noastrã, ne-am dãruit si, iatã, am câstigat!”, a spus Gabriel Precup.

Contestat si la Slatina

La meciul de ieri a fost prezent si un mic, dar inimos grup de suporteri vasluieni, care a fãcut deplasarea cu un microbuz. Acestia nu l-au uitat pe Caro si au continuat sã-i cearã demisia. Fanii vasluieni au afisat mai multe mesaje în limba spaniolã prin care îi transmit spaniolului sã pãrãseascã Vasluiul. “Vaya con dios!” (Du-te cu Dumnezeu). Suporterii echipei gazdã, Alro Slatina au luat cu asalt tribunele stadionului “Metalurgistul”. Aproximativ 4.000 de spectatori au urmãrit cum echipa lor reuseste cea mai mare surprizã din aceastã fazã a competitiei, eliminarea Vasluiului, finalistã în editia precedentã a Cupei României – Timisoreana. Dupã ce slãtinenii au marcat golul calificãrii, fanii au sãrit gardurile si s-au bucurat împreunã cu jucãtorii pentru aceastã calificare istoricã!

“Am realizat surpriza”

Antrenorul formatiei Alro Slatina, Corneliu Papurã s-a declarat mai mult decât multumit de evolutia jucãtorilor sãi. Acesta recunoaste cã echipa sa a realizat o surprizã si sperã ca echipa sã continue seria rezultatelor bune. “Ceea ce mã bucurã este faptul cã în multe momente ale jocului am pus probleme echipei adverse si ne-am ridicat la nivelul lor, ca joc. Acest lucru este îmbucurãtor, la unsprezece metri este o loterie, am ajuns acolo, am înscris si am câstigat. Nici nu am vãzut când a ratat Kalai, sincer nu m-am uitat, decât la Wesley si la ultimul care a ratat, Yero. Sunt singurele lovituri pe care le-am vãzut. Dupã 120 de minute si dupã o deplasare destul de lungã la Iasi, este foarte greu din punct de vedere fizic, având în vedere si adversarul pe care l-am întâlnit, sã te mai bucuri. Nu mai ai putere. Omul meciului a fost Alro Slatina. Am realizat, într-adevãr, o surprizã având în vedere adversarul”, a declarat Corneliu Pauprã.