9.1 C
26-apr.-2024

VASLUIUL BATE TOT ÎN DIVIZIA A

CSS Cãlãrasi – HC Vaslui 25-30 (13-13)

REUSITE… Ocupanta locului secund a Seriei A, HC Vaslui a învins, duminicã, în deplasare, pe CSS Cãlãrasi, scor 30-25 (13-13), în derby-ul etapei a XVII-a. Vasluienii sunt în proportie de 90 la sutã calificati la barajul de promovare în Liga Nationalã. În etapa viitoare, Vasiliu si compania vor da piept cu rivalii de la Politehnica Iasi.

Handbalistii vasluieni continuã seria victoriilor în Seria A a Diviziei A la handbal masculin. Dupã succesul obtinut în fata liderului CSM Bacãu, elevii lui Gugles s-au deplasat la Cãlãrasi, unde au întâlnit-o pe CSS din localitate, formatie care avea nevoie disperatã de o victorie pentru a mai spera la calificare. Sperantele cãlãrãsenilor au spulberate de o echipã mai puternicã si mult mai determinatã sã încheie socotelile calificãrii încã din primele etape ale returului. În prima reprizã, gazdele s-au tinut scai de echipa lui Gugles si în cele mai multe momente au jucat de la egal la egal cu gruparea vasluianã, iar rezultatul dupã primele 30 de minute a fost unul egal, (13-13). De la cabine, cãlãrãsenii au revenit mai motivati si au reusit sã preia conducerea pe tabelã, (16-14), însã paradele lui Vasiliu si golurile lui Caciuc au schimbat istoria partidei în favoarea Vasluiului, care a reusit sã marcheze de sapte ori fãrã sã primeascã niciun gol, (21-16). În cele din urmã s-a încheiat 30-25 si HC Vaslui este ca si calificatã la barajul de promovare în Liga Nationalã. În etapa viitoare, duminicã, 4 martie, Sala Sporturilor din Vaslui gãzduieste derby-ul dintre HC Vaslui si Politehnica Iasi.