8.4 C
27-apr.-2024

Vasluiul defileazã în campionat

HC Vaslui – HC Universitas Iasi 41-18 (22-8)

LEJER… HC Vaslui a reusit sã bifeze o nouã victorie categoricã în Divizia A la handbal masculin. Handbalistii vasluieni au învins, fãrã emotii, pe HC Universitas Iasi, scor 41-18 (22-8) si asteaptã duelul de duminicã cu Politehnica Miroslava Iasi.

Trupa lui Leonard Bibirig continuã sã defileze în Divizia A. Ieri, Vasluiul nu a avut probleme cu HC Universitas Iasi si a obtinut cea de-a patra victorie consecutivã din acest sezon. HC Vaslui a început bine meciul si s-a distantat încã din start, 6-0, în minutul sapte. Vasluiul a continuat sã înscrie, iar la pauzã a intrat cu un pasiv de 14 goluri! Nici în partea a doua nu au fost prea multe probleme pentru handbalistii vasluieni care au continuat sã-i tinã la distantã pe ieseni. De foarte multe ori Vasluiul a scos portarul si a jucat cu un om de câmp în plus. Meciul a curs într-o singurã directie, cu HC Vaslui sefã în teren. S-a terminat 41-18, iar Soare si compania se pregãtesc de primul examen greu, duminicã, în deplasare, cu Politehnica Miroslava Iasi. În pofida rezultatelor bune, antrenorul Leonard Bibirig este nemultumit de atitudinea jucãtorilor în anumite momente ale jocului. “Am avut momente bune, dar si unele tratate cu superficialitate, ceea ce mã nemultumeste. Sperãm ca pânã la meciul cu CSM Cãlãrasi sã rezolvãm aceste lucruri. Mã nemultumeste cã trateazã meciul foarte usor, când trebuie sã de-a totul indiferent de adversar”, a declarat Leonard Bibirig. Pentru HC Vaslui au marcat: Dragos Soare, Mãdãlin Tutu (câte sase), S. Ignat, Ragea (câte cinci), Cotinghiu (patru), M. Ignat, Acatrinei, S. Iacob (câte trei), Moldovanu, Barac (câte douã), Anton si Bejinariu (câte unul).