17.6 C

Vasluiul, doar sparring partner pentru Stiinta Bacãu

Stiinta Bacãu – HC Vaslui 42-24 (20-11)

SPULBERATI… Handbalistii vasluieni au pierdut la scor, 42-24 (20-11) amicalul cu vicecampioana României, Stiinta Bacãu. Bãcãuanii au condus ostilitãtile pe toatã durata partidei, reusind sã se impunã în final la o diferentã de 18 goluri!

HC Vaslui a întâlnit, la sfârsitul sãptãmânii trecute, în cel mai interesant amical al verii, vicecampioana României, Stiinta Bacãu. Asa cum era de asteptat, Vasluiul nu a fost decât sparring partner pentru formatia bãcãuanã, care s-a impus la o diferenta de 18 goluri! Încã din prima reprizã terenul s-a înclinat în favoarea bãcãuanilor, care s-au impus fãrã probleme, scor 20-11, iar soarta meciului era decisã. Dupã pauzã, gazdele au continuat recitalul învingând în final cu 42 la 24. Pentru acest joc, Liviu Gugles si Laurentiu Cozma nu au avut la dispozitie decât 13 jucãtori, Moldovanu, Musteatã, Ragea, Tucaliuc, Caciuc si Dospinescu nu au fãcut deplasarea din cauza unor accidentãri. Rãzvan Ifrim a fost singurul evidentiat al partidei de la Bacãu, în conditiile în care acesta este încã în perioada de recuperare, dupã o accidentare gravã suferitã într-o partidã amicalã. La HC Vaslui au evoluat Closcã, Plesca, Mocanu-Ifrim (sapte goluri), Anton (sase), Nemenco (patru), Barac, Filip si Bejenaru (câte douã), Soare (un gol), Arbone, Tudusciuc, Zaharia.