13.2 C

Vasluiul învinge din nou Iasiul la fotbal

Liga 3

SUCCES… Sporting Juniorul Vaslui s-a impus cu 3-2 (0-1), în testul amical disputat contra echipei de Liga 2, Politehnica Iasi. Golurile Vasluiului au fost reusite de Burghele, Horciu si June. În penultima etapã a play-out-ului din Liga 3, vasluienii joacã, în deplasare, cu Somuz Fãlticeni.

Desi au întâlnit un adversar dintr-o ligã superioarã, vasluienii au fost curajosi încã din primele minute, când au ratat câteva ocazii mari. Însã, cei care au înscris în prima reprizã au fost iesenii, prin Hrib, în minutul 33. În repriza secundã, echipa pregãtitã de Costel Ilie a controlat jocul si a marcat de trei ori, prin Florin Burghele (min. 69), Horciu (85) si June (90), în timp ce gazdele au redus din diferentã în prelungiri, dupã golul marcat de Pop, în minutul 91. De mentionat cã Politehnica Iasi a folosit mai multi jucãtori tineri de la academia clubului, dar si de la alte cluburi din tarã. Printre titulari s-a numãrat si vasluianul Dragos Ungurenasu (18 ani), jucãtor care a fost titular la Iasi în play-out-ul Ligii 2. La Sporting Vaslui au evoluat si trei jucãtori nãscuti în anul 2005, adusi în probe de la Comstar Vaslui, Rares Hãulicã, Claudiu Mocanu si Gabriel Craiu. Sporting Juniorul Vaslui a început în formula: Dohotariu – Baciu, Sonea, Costache, Stefanovici, Mocanu, M. Andrei, Albu, Codreanu, Cracea si Hagiu. Rezerve: Petrariu, Hãulicã, Horciu, Burghele, June, Ciobotaru, Oussama, Crãciun, Ilie, C. Mocanu si Craiu. În urmãtorul joc de campionat, Vasluiul va întâlni pe Somuz Fãlticeni, în deplasare, sâmbãtã, de la ora 18:00.