11.2 C

Vasluiul reintră în hora retrogradării

CSM Vaslui – CSM Focșani 27-34 (9-13)

DEZAMĂGIRE… CSM Vaslui a fost învinsă de CSM Focșani, scor 27-34 (9-13), în etapa a 23-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin. Handbaliștii vasluieni au făcut un meci slab împotriva Focșaniului și au șanse mari să coboare pe loc de baraj, ținând cont că Bacăul se află la trei puncte în spate și are două meciuri mai puțin disputate.

La nici 24 de ore de la înfrângerea cu Potaissa Turda (23-32), CSM Vaslui a intrat din nou pe teren, în cea de-a treia etapă a turneului de la Cluj-Napoca. În fața sa, CSM Focșani 2007, formație pe care a învins-o la masa verde, scor 10-0, în partida din tur, din cauza cazurilor de coronavirus din lotul vrâncenilor. Handbaliștii vasluieni au fost în meci doar în primele 20 de minute, iar de la 7-7, focșănenii s-au distanțat la 10-7, 12-8 și 13-9, după primele 30 de minute de joc. În partea secundă, jucătorii pregătiți de Alin Bondar au făcut multe greșeli atât în faza defensivă, cât și în cea ofensivă, ratând extrem de mult și din poziții ideale. Odată cu trecerea timpului, focșănenii și-au mărit avansul, iar în final au obținut o victorie meritată, scor 27-34. Golurile Vasluiului au fost reușite de Florin Acatrinei (9 goluri), Gabriel Cumpănici (7), Andrei Popa (3), Alin Petrea (3), Vladimir Carali (2), Silvian Amihăesi (1), Andrei Voinea (1) și Vlad Hușanu (1). CSM Vaslui rămâne pe locul 10, cu 25 de puncte, dar poate fi depășită de CSM Bacău (22 de puncte) care are două meciuri mai puțin jucate. În ultimul meci din cadrul turneului de la Cluj, CSM Vaslui va întâlni pe HC Buzău, duminică, de la ora 14.15.