11.9 C

Victorie categoricã pentru CSM Vaslui

Handbal

LA SCOR… CSM Vaslui a câstigat într-o manierã categoricã, la o diferentã de 11 goluri, meciul de pe teren propriu cu Universitatea Cluj, scor 38-27 (18-14), în etapa a 23-a a Ligii Zimbrilor. Handbalistii vasluieni au dominat net partida, nepunându-se problema învingãtoarei.

Echipa masculinã de handbal a CSM Vaslui a urcat pe locul 8 în clasamentul Ligii Zimbrilor, dupã victoria clarã cu Universitatea Cluj. Prima reprizã a fost ceva mai echilibratã, clujenii reusind sã tinã aproape timp de 20 de minute, scor 13-13. În ultimele zece minute ale primei reprize, vasluienii s-au desprins decisiv si au controlat fãrã probleme partida. În repriza secundã, Vasluiul a practicat un handbal plãcut ochiului, în vitezã, reusind sã înscrie nu mai putin de 20 de goluri în 30 de minute. S-a terminat 38-27, iar echipa antrenatã de Gabriel Armanu a urcat pe locul 8 în clasament, cu 28 de puncte. Portarul Valentin Petrila a fost declarat omul meciului, având 19 interventii si un procentaj de 43 la sutã al interventiilor. Pentru CSM Vaslui au marcat: Gabriel Cumpãnici (7 goluri), Silvian Amihãesi (5), Florin Acatrinei (5), Andrei Popa (4), Vlad Husanu (4), Maksym Karamyshev (4), Darius Dragon (3), Rãzvan Chiratcu (3), Dragos Soare (2) si Alexandru Ionescu (1). În ultimele trei etape ale sezonului, CSM Vaslui va mai juca cu Politehnica Timisoara (5 mai, în deplasare), CSM Bucuresti (8 mai, acasã) si HC Buzãu (15 mai, în deplasare).