20.2 C
05-mai-2024

Victorie chinuitã

HC Vaslui – Stiinta II Bacau 27-25 (14-15)

REUSITÃ… Vasluienii au învins sâmbãtã, cu scorul 27-25 pe Stiinta II Dedeman Bacãu, în cadrul etapei a IX-a. Dupã acest succes, trupa lui Gugles se distanteazã la trei puncte de ocupanta locului secund, Universitatea Galati.

Reveniti în Sala Sporturilor din Vaslui dupã victoria dramaticã obtinutã la Suceava, handbalistii vasluieni au început jocul destul de timorati. Prima reprizã a fost una destul de echilibratã, în care gazdele au irosit foarte usor multe ocazii de a înscrie, iar bãcãuanii au profitat de acest lucru si au intrat la vestiare cu un avantaj minim, 15-14. La cabine, Gugles i-a resuscitat pe jucãtori, care au intrat pe teren cu o altã atitudine, fiind mult mai concentrati la joc. Cu mai mult curaj în faza ofensivã, acestia au revenit foarte repede si au trecut imediat la conducerea jocului, însã bãcãuanii s-au tinut la douã goluri pânã spre finalul jocului. Trupa lui Gugles s-a desprins decisiv abia în ultimele cinci minute ale meciului, atunci când Tucaliuc a demonstrat cã este unul dintre cei mai buni jucãtori ai Vasluiului. De altfel, Secarã, Tucaliuc si portarul Vasiliu au fãcut o partidã admirabilã ajutând echipã sã obtinã cea de-a sasea victorie în aceastã editie de campionat. Dupã acest joc, vasluienii acumuleazã 12 puncte si se distanteazã la trei puncte de Universitatea Galati, ocupanta locului doi. Pentru HC Vaslui au marcat: Tucaliuc (8), Moldovanu (6), Sava (4), Secarã (3), Anton (3), Barac (2), Bãhnãreanu (1). În etapa viitoare, handbalistii vasluieni vor juca în deplasare, cu LPS Piatra-Neamt.