11.2 C

Victorie de sase puncte pentru CSM Vaslui

CSM Fãgãras – CSM Vaslui     29-30 (12-15)

SUCCES… Echipa de handbal masculin a CSM Vaslui a obtinut o victorie importantã în lupta pentru evitarea retrogradãrii din Liga Zimbrilor, scor 30-29 (15-12), împotriva celor de la CSM Fãgãras. Vasluiul acumuleazã 22 de puncte si rãmâne pe locul 10 în clasament.

Trupa pregãtitã de Alin Bondar a început partida în fortã si a condus cu 4-1 (min. 10) si 7-5 (min. 14). A urmat o perioadã de opt minute în care handbalistii vasluieni nu au reusit sã înscrie niciun gol, iar Fãgãrasul a revenit si a întors rezultatul, 7-9 în minutul 22. Reactia Vasluiului a venit imediat, iar Acatrinei si compania au preluat initiativa si au avut o evolutie mult mai cursivã, intrând la vestiare cu un avans de trei goluri, 15-12. Condusi de Florin Acatrinei, într-o formã de zile mari, handbalistii vasluieni au prestat un joc solid în repriza secundã si nu le-au dat sanse fãgãrãsenilor. Au condus pe toatã durata reprizei secunde, 20-17 (min. 34), 27-23 (min. 44) si 30-27 (min. 55). Fãgãrasul a redus din diferentã pe final, dar fãrã a mai reusi sã egaleze. S-a terminat 30-29, iar Vasluiul obtine trei puncte importante în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Cel mai bun jucãtor al Vasluiului a fost Florin Acatrinei, marcator a 11 goluri. Pentru CSM Vaslui au înscris: Acatrinei (11 goluri), Carali (5), Cumpãnici (4), A. Popa (3), Husanu (2), Petrea (2), Kasatkin (2) si Dragon (1). În urmãtorul joc, pe 1 aprilie, CSM Vaslui va înfrunta liderul Dinamo Bucuresti.