8.4 C
27-apr.-2024

Victorie fãrã probleme pentru CSM Vaslui

Magnum Botosani – CSM Vaslui     24-30 (11-17)

LA PAS… CSM Vaslui a obtinut o victorie fãrã emotii cu „lanterna rosie” Magnum Botosani. Handbalistii vasluieni s-au aflat la controlul jocului aproape de la un capãt la celãlalt, fiind în dezavantaj doar într-un singur rând, în debutul jocului, când erau condusi cu 0-1. Cel mai bun marcator al CSM-ului a fost interul Florin Acatrinei, cu 12 goluri.

Disputa din Sala „Babes Bolyai” din Cluj-Napoca nu a avut istoric, deoarece CSM Vaslui s-a desprind pe tabelã din minutul 6 (3-1) si a dictat ritmul pânã la final. De la 3-1, handbalistii vasluieni s-au desprins la 9-4, în minutul 15, pentru ca la pauzã sã intre cu un avans de sase goluri, 17-11. Repriza secundã a fost mai echilibratã, Vasluiul trimitând în teren juniorii Cioatã, Chiratcu, Ciurãscu si Husanu. Cu aproximativ 20 de minute înainte de finalul meciului, Vasluiul a condus cu 26-17, dar finalul jocului a apartinut botosãnenilor care au reusit sã reducã din diferentã. S-a terminat 30-24, iar echipa pregãtitã de Alin Bondar obtine trei puncte importante în lupta pentru evitarea locurilor de baraj. „Pentru noi, importante erau cele trei puncte, nu scorul. Sunt multumit d ejoc. Meciul nu a avut un istoric aparte. Am mai acumulat încã trei puncte. Mai avem încã un joc, mâine, cu Resita, si sã sperãm cã vom reusi sã ne atingem obiectivul pe care ni l-am propus înainte de acest turneu.”, a declarat antrenorul Vasluiului, Alin Bondar. Pentru CSM Vaslui au marcat: Acatrinei (12 goluri), Dragon (5), Karamyshev (3), Petrea (2), Kasatkin (2), Amihãesi (2), Voinea (2), Popa (1) si Chiratcu (1). În urmãtorul joc, astãzi, de la ora 10.30, Vasluiul înfruntã pe CSM Resita, în etapa a 27-a a Ligii Zimbrilor.